Nasz Święty Eligiusz

2017-11-27
Nasz Święty Eligiusz
Kim był Éloi de Noyon, bo tak naprawdę się nazywał Św. Eligiusz? Jego żywot opisał jego przyjaciel, św. Audoenus.
Eligiusz urodził się w wykształconej i zamożnej rodzinie gallo-rzymskiej w Chaptelat pod Limoges (dzisiejsza Francja) ok. 588-590 roku.
Ojciec Eligiusza – Eucheriusz wysłał go do mistrza złotnictwa Abbona, ponieważ zauważył jego zdolności złotnicze.
Pomimo zamożności Eligiusz był jednak wychowany na człowieka bogobojnego, roztropnego i otwartego na bliźniego.

Eligiusz –Złotnik

Eligiusz otrzymał zlecenie wykonania ze złota tronu dla króla Chlotara.II wysadzanego drogimi kamieniami. Wg legendy z ilości dostarczonego mu złota wykonał nie jeden lecz dwa krzesła tronowe ku wielkiemu zdziwieniu i zadowoleniu króla.
Dzięki swojej sumienności zyskał bardzo duże zaufanie co przełożyło się na jego pozycje zawodową. Został bowiem wyniesiony na kierownika mennicy. Jemu także powierzono skarb królewski.
Wkrótce sława i kunszt złotnika- Eligiusza była tak wielka, że otrzymywał coraz to nowe i donioślejsze zamówienia do wykonania. To on właśnie miał wykonać grób św. Marcina w Tours i mauzoleum św. Dionizego w Paryżu. Także on wykonał słynny kielich z Chelles.
Tą drogą Eligiusz doszedł do wielkiego majątku. Syn Chlotara II- Dagobert uczynił go swoim doradcą i naczelnym kanclerzem.

Swoje dochody przeznaczał głównie na pomoc dla ubogich oraz upiększanie kościołów. Swoje posiadłości przeznaczał na klasztory i opactwa. Zbudował kościół. Nie szczędził pieniędzy na kaplice i bazyliki ku czci Świętych i ich relikwii.


Eligiusz -Biskup

W roku 641 objął biskupstwo w Noyon-Tournai (zgodnie z miejscowym zwyczajem został wybrany przez miejscowe duchowieństwo i lud). Okazało się, że Eligiusz był nie tylko mistrzem snycerstwa w metalu i złocie, ale również w zarządzaniu diecezją. Czuł się nie tyle jej rządcą, co ojcem.
Pełen zasług umarł w podeszłym wieku dnia 1. grudnia r. 659 wśród powszechnego żalu. Czczono go także jako patrona szpitali, gdyż według podania miał dar uzdrawiania chorych.

Ikonografia

św. Eligiusza zazwyczaj przedstawiano w stroju biskupa, ale często także przy pracy artystycznej. Najbardziej znany wizerunek namalował w roku 1449 Petrus Christus „Św. Eligiusz w warsztacie”. Dzieło należy obecnie do kolekcji Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
W Krakowie, na południowej ścianie prezbiterium Kościoła Mariackiego znajduje się namalowane Godło Cechu Złotników z wizerunkiem Św. Eligiusza. Dekoracje te, wykonał Jan Matejko w latach 1889-1891 wzorując się na starych pieczęciach cechowych.

Nauka

Św. Eligiusz jest wzorem miłości bezinteresownej, pełnej poświęcenia dla Boga i bliźniego.

Św.Eligiusz -Patron

Św. Eligiusz jest dla nas Jubilerów, złotników i grawerów bardzo ważny, gdyż jest naszym patronem. W dzień jego imienin obchodzimy Święto jubilerów i złotników.
 

Do usłyszenia
Jadwiga Sulkowska-Jucha

Źródło zdjęć: Wikipedia.pl oraz ze strony cechu złotników w Krakowie www.cechzlotnikow.pl/

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 516 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Szybkość realizacji, jakość usługi i produktu, życzliwość i dostępność Sprzedającego zasługują na uznanie i polecenie! Dziękujemy firmie WĘC za pomoc, usługę grawerowania w błyskawicznym terminie, co pozwoliło nam obdarować Bliskiego w dniu jego święta.
2024-04-28
Wszytko super, dziękuję
pixel