Jak zmierzyć rozmiar pierścionka lub obrączki?

jubiler

Zamów do domu miarkę jubilerską wielorazowego użytku>>

Do chwili gdy sami nie stajemy przed koniecznością wyboru rozmiaru biżuterii wydaje nam się że jest to prosta sprawa. Zakładamy miarkę, sprawdzamy jaka liczba jest na niej i tyle! W momencie gdy musimy to zrobić okazuje się że dobór odpowiedniego rozmiaru wcale nie jest tak prosty jak przypuszczaliśmy.

Każdy z nas jest żyjącą istotą. To banalne stwierdzenie nabiera znaczenia podczas użytkowania obrączki czy pierścionka zaręczynowego. Zadajemy wtedy pytanie – dlaczego rano kiedy wstajemy często wydaje się że obrączka jest ciasna, w ciągu dnia w sam raz, a często wieczorem również staje się uciążliwa w noszeniu. Dodatkowo mamy wrażenie że w zimie wypadałoby ją pomniejszyć (co chwilę zsuwa się z palca), natomiast latem zachowuje się jakby sama się obkurczyła.

To nie wina obrączki, to nasz organizm (a przynajmniej organizmy większości ludzi) w taki sposób reaguje na: zmęczenie, stres, warunki atmosferyczne, delikatne urazy czy otarcia oraz szereg innych czynników mających bezpośredni wpływ na nasze ciało.

Dlatego dobierając rozmiar dla siebie należy wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach:

  1. Pomiarów należy dokonać kilkukrotnie, najlepiej w różne dni
  2. Przy obrączkach szerokich (powyżej 5 mm) po zmierzeniu miarką w większości przypadków konieczne będzie zamówienie obrączki większej o pół rozmiaru
  3. W lecie i w zimie nasz organizm będzie różnie reagował (zamawiając obrączkę w lecie zbyt luźną, może się okazać że w zimie będzie ciągle zsuwała się z palca)
  4. Jeżeli wybieramy szerokie obrączki dobrze jest wybrać wewnętrzny profil w formie soczewki. Dzięki temu do wnętrza obrączki nie będzie przylegała cała powierzchnia palca, i nawet jeżeli on trochę napuchnie nie będzie czuć bardzo dużego dyskomfortu.
  5. Robiąc maraton po sklepach jubilerskich i przymierzając dziesiątki wzorów obrączek bierz pod uwagę że Twój palec w pewnym momencie będzie miał tego już dosyć. Od wkładania i ściągania wzornika zbuntuje się i napuchnie. Wtedy na pewno nie przeprowadzisz dokładnego pomiaru. Dlatego we wszystkim zachowaj umiar, i wizyty u jubilerów rozdziel na kilka dni.
  6. Koniec końców i tak większość z nas musi się liczyć z tym że raz obrączka będzie za ciasna, innym razem zbyt luźna. Jeżeli jednak nie powoduje to jej całkowitego spadania, lub (co równie niebezpieczne) takiego zaciskania się na palcu że prowadzi do pogorszenia przepływu krwi w naczyniach krwionośnych to warto zachować zdrowy rozsądek i po prostu przyzwyczaić się do tego. Bieganie co chwilę do złotnika by zrobił kolejną korektę – NIE BĘDZIE DOBRE dla obrączki, jak również dla Twojej kieszeni.

Jednym słowem – do noszenia biżuterii na palcu trzeba się po prostu przyzwyczaić

Jeżeli wybierając rozmiar dla siebie możemy się już nieźle zestresować, to co w przypadku wyboru rozmiaru biżuterii dla innej osoby? Faktem jest że takie wyzwanie może Cię przyprawić o zawrót głowy i kołatanie serca. Jeżeli jednak zapoznasz się z poniższymi radami może okazać się to chociaż trochę "bezpieczniejsze".

Gdy chcesz kupić pierścionek jako prezent...

  • Możesz zapytać kogoś bliskiego osoby którą chcesz obdarować. Dziewczyny często rozmawiają o biżuterii z diamentami i wiedzą jaki rozmiar palca ma przyjaciółka. Pamiętaj jednak że jeżeli chcesz zachować to w tajemnicy osoba z którą będziesz rozmawiał musi umieć być dyskretna.
  • Możesz „pożyczyć” jeden z pierścionków które nosi Ta osoba, i po prostu załóż go na palec. Zapamiętaj w którym miejscu i z jakim oporem zatrzymał się pierścionek. Potem wystarczy wybrać się do jubilera i sprawdzić jaka miarka zatrzyma się w tym miejscu.
  • Jeżeli pierścionek udało Ci się „zdobyć” na dłużej po prostu weź go na wyprawę ze sobą i zmierz w sklepie jego rozmiar.
przyrząd do mierzenia mierzenie obwodu palca pierścionek na palcu  pierścionek zaręczynowy

Oczywiście można zmierzyć średnice wewnętrzną suwmiarką. Teoretycznie byłoby to najdokładniejsze rozwiązanie (potem wystarczyłoby przeliczyć mm na rozmiary jubilerskie - wg. tabelki na dole tej strony), niestety w rzeczywistości pierścionki nie są nigdy idealnie okrągłe. Dlatego jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie należy powtórzyć pomiar w kilku punktach i wyliczyć średnią (średnicy).

Dlatego jeżeli nie jesteś pewien rozmiaru najlepszym rozwiązaniem będzie zagwarantowanie sobie (w momencie zakupu ) możliwości korekty rozmiaru wyrobu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego zamieszania i stresu. Nasza firma taką korektę (dla wyrobów w których jest to możliwe) w ciągu miesiąca od odbioru wyrobu gwarantuje bezpłatnie.

Możesz również skorzystać z linku poniżej i po pobraniu naszego pliku wydrukować miarkę papierową. Pamiętaj jednak że będzie to pomiar bardzo - bardzo przybliżony i obarczony dużym błędem (pasek nie może być na palcu mocno zaciśnięty). Stosuj to rozwiązanie wyłącznie w ostateczności.

Sposób pomiaru rozmiaru: Tabele rozmiarów pobierz plik

Jeszcze niżej przygotowaliśmy dla Ciebie tabelkę z najpopularniejszymi systemami określania rozmiarów stosowanymi na świecie. Dzięki niej będziesz mógł przeliczyć rozmiary stosowane w różnych regionach/państwach (wg. lokalnych systemów) na ten który jest najczęściej używany w Polsce (Europa (większość)).

Co ciekawe - jeżeli porównasz rozmiary stosowane na starym kontynencie, do rozmiarów które są przyjęte w USA, szybko zobaczysz że Amerykanie do doboru rozmiaru podchodzą z bardzo dużym luzem (podobnie Brytyjczycy). Wychodzą z założenia (już na etapie tworzenia biżuterii) że rozmiar i tak nie będzie idealny.

Przeliczniki rozmiarów dla różnych systemów:

Europa
(większość)

Anglia

US

Obwód
(mm)

Średnica (mm)

5

G

4

45

14,0

6

H

4+

46

14,3

7

47

14,6

8

I

5

48

15,0

9

J

49

15,3

10

K

6 -

50

15,6

11

L

6

51

16,0

12

52

16,3

13

M

53

16,6

14

N

7

54

17,0

15

O

55

17,3

16

7+

56

17,6

17

P

8

57

18,0

18

Q

58

18,3

19

R

9

59

18,6

20

S

60

19,0

21

9+

61

19,3

22

T

10

62

19,6

23

U

63

20,0

24

V

11-

64

20,3

25

11

65

20,6

26

W

66

21,0

27

X

12

67

21,3

28

Y

68

21,6

29

Z

13-

69

22,0

30

13

70

22,3

31

Z+

71

22,6

32

14

72

23,0

33

Z++

73

23,3

34

74

23,6

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 557 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-24
Wspaniała robota. Sztuka piękna.
2024-09-10
Medalik Jezus Miłosierny śliczy. Obawiałem się , że laser zbyt płytko wyrzeźbił wizerunek Pana Jezusa, ale jest idealnie. Dostawa InPost bezproblemowo. Jestem bardzo zadowlony.
pixel