Kiedy zamawiać obrączki?

Obrączki ślubne - kiedy zacząć rozglądać się za nimi?

Często słyszymy od naszych klientów, że wybór obrączek zostawiają prawie na sam koniec.

Czym jest to spowodowane? Niechęcią do przeglądania dużej ilości wzorów obrączek ślubnych, zabieganiem, nieznajomością własnego gustu?


Warto na kilka miesięcy przed ślubem udać się do kilku jubilerów, aby porównać ofertę i to z kilku powodów:

 • aby poznać swój gust
 • Na pewno warto wcześniej przedyskutować między sobą jaki surowiec, jaka szerokość obrączki czy jakie wykończenie materiału najbardziej się podoba. Ograniczy to ilość modeli do przeglądnięcia.
 • Podotykać i poprzymierzać, często zdarza się tak, że dopiero jak dany model zakładamy na palec to robi on o wiele większe wrażenie niż jak jest na palecie wśród innych wzorów. Warto więc przymierzać.
 • zasięgnąć informacji

Kto pyta nie błądzi. Im więcej wiemy o obrączkach, korekcie rozmiaru, pielęgnacji biżuterii tym łatwiej nam podjąć decyzję. Każdy z nich (modeli) ma swoje plusy i minusy.

 • Sprawdzić możliwość wykonania obrączek złotych na usługę

To jedna z tańszych opcji wykonania złotych obrączek. Na czym to polega? Bardzo często dostajemy od rodziców, dziadków lub jesteśmy w posiadaniu niepotrzebnego złota- zerwane łańcuszki, pojedyncze kolczyki, pogniecione pierścionki, złote elementy np. plomby, etc. Takie złoto można wykorzystać, aby zmniejszyć cenę za obrączki. Dostarczony złom złota jest przeliczany do próby 0,585, czyli 14kt i poddawany jest zbiorczo procesowi rafinacji w zakładzie rafinacyjnym. Złoto przesłane w niższej próbie niż 14kt będzie obciążone dodatkowo kosztem uszlachetniania (tzw. ligurą) ustalanym wg aktualnego cennika. 

Wykonując obrączki na usługę musisz dostarczyć min. 50% potrzebnego złomu złota (oczywiście im więcej tym bardziej opłacalne). Przy dostarczeniu 100% potrzebnego złomu złota ( licząc już w próbie 0,585 i razem z ubytkiem powstały przy przetopie złomu) płacisz tylko za koszt robocizny oraz ewentualnie użytych kamieni. Kalkulowana ilość złota nie jest ilością dokładną, w rzeczywistości mogą występować odchyłki w ilości zużytego złota. Rozliczenie końcowe złota klient otrzyma wraz z gotowymi obrączkami.

 • sprawdzić jakie macie rozmiary obrączek

Uwaga - często zmieniają nam się rozmiary na mniejsze/większe- przez stres przedślubny; z biegiem lat; po ciąży; ze względu na uwarunkowania zdrowotne- dlatego dopytujemy się o korektę rozmiaru wybranego modelu.

i aby/albo przede wszystkim – nie stresować się potem, że podjęliście szybką decyzję o wyborze modelu, bo czas gonił.


Budżet weselny- modyfikacja

Warto także zrobić taki wcześniejszy rekonesans, aby wiedzieć jaką kwotę będziecie potrzebowali na obrączki. Czasem lepiej zapłacić trochę więcej i wybrać te które się bardziej podobają i są dla Was najlepsze, niż później przez wiele lat żałować złego wyboru. Jak znamy cenę wybranych obrączek mamy wystarczająco czasu, aby w razie czego przemodelować swój budżet weselny.


Planując wybór obrączek ślubnych pamiętajcie aby:

 • Zarezerwować sobie trochę czasu, bo z reguły modeli obrączek jest u każdego jubilera co nie miara.
 • Zaglądnijcie do kilku firm aby porównać różne modele oraz dodatkowe pakiety usług
 • Dowiedzcie się czy zagwarantują Wam pomoc w ewentualnej korekcie rozmiaru w przyszłości
 • Sprawdźcie z jakiej próby złota będą Wasze obrączki - coraz więcej firm oferuje obrączki ze złota pr. 0,333, lub 0,375. Takie obrączki są rzeczywiście tańsze, lecz zawartość czystego złota wynosi w nich zaledwie 30%. Będą one częściej i szybciej ciemnieć, i starzeć się
 • Pamiętajcie że obrączki zostają z Wami na całe życie, dlatego nie ma co szaleć, lecz też nie warto oszczędzać na jakości złota, gdyż w przyszłości odbije się to na Waszych obrączkach.

Jakie mogą być obrączki ślubne, i czy można je spersonalizować? 

Obrączki klasyczne z białego złota niklowego lub palladowego, z żółtego złota, z łączonego złota, obrączki grawerowane, z kamieniami, z brylantami lub obrączki tytanowe…Te pierwsze obrączki, pobłogosławione i założone sobie nawzajem na dłonie zawsze będą cieszyły się Waszym sentymentem, a napisy wykonane wewnątrz będą przywoływały ten wspaniały dzień sakramentalnego "TAK". A może jednak jeszcze jakieś inne- spersonifikowane wg Waszych gustów i potrzeb!

Np. obrączki grawerowane z odręcznym pismem „Kocham Cię”, zapisem Waszego EKG, tekstem Waszej piosenki, w języku elfickim… lub z HISTORIĄ WASZEJ MIŁOŚCI!?!( zobaczcie -->obrączki dla szachistów)

Kiedy złożyć zamówienie na obrączki ślubne

Pamiętajcie, aby zamówienie nie składać jednak później jak na 6 tyg. przed planowanym ślubem. Tym bardziej, że z reguły wybieramy letnie miesiące na datę ślubu. Tak aby było ciepło i przyjemnie. Jednak to także czas urlopów, więc i pracownie są pozamykane lub z mniejszą ilością pracowników, moce przerobowe są mniejsze a co za tym idzie wydłuża się czas realizacji zamówienia.

Co ważne - Obrączki eleganckie wcale nie muszą być drogie!


Nasi konsultanci pomogą Państwu dobrać właściwe obrączki i odpowiedzą na każde pytania.

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Szybkość realizacji, jakość usługi i produktu, życzliwość i dostępność Sprzedającego zasługują na uznanie i polecenie! Dziękujemy firmie WĘC za pomoc, usługę grawerowania w błyskawicznym terminie, co pozwoliło nam obdarować Bliskiego w dniu jego święta.
2024-04-28
Wszytko super, dziękuję
pixel