Historia cyrkonii

Spis treści:

 

Ametyst Colorit Cyrkonia
Diament Granat
Koral
Opal
Perła Rubin
Szafir Szmaragd Topaz
Turkus Zircon    

cyrkonia

Cyrkonia

 

Cyrkonia nie występuje naturalnie w przyrodzie, jest wytwarzana sztucznie (podstawowy wzór ZrO2). Krystalizuje się w układzie regularnym i ma wysoką twardość (8,5 w skali Mosha). Ze względu na swoje właściwości optyczne doskonale imituje diament. Pierwsze okazy cyrkonii uzyskano w 1969 roku we Francji. Na rynku jubilerskim pojawiła się ok. 1973 roku, a który na dobre opanowała już od roku 1976.

Sprawdź całą ofertę naszej pierścionków z cyrkoniami


Zazwyczaj cyrkonia jest bezbarwna, lecz w czasie procesu jej wytwarzania poprzez dodanie tlenków metali można uzyskać różne barwy:

 

  • dodanie tlenku ceru barwi cyrkonię na żółto-pomarańczowo
  • tlenku chromu na oliwkowo-zielono
  • tlenku kobaltu na liliowo
  • tlenku miedzi na żółto
  • tlenku wanadu na zielono
  • tlenku erbu na różowo

 

pierścionek zaręczynowy z cyrkonią

 


Zastosowanie cyrkonii


Związki, z których powstała cyrkonia wykorzystywane są także w stomatologii, w przemyśle jako próbnik sondy analizującej ilość tlenu w spalinach a także do mierzenia pH w wysokich temperaturach. Jak również w produkcji noży ceramicznych.
Rosjanie zamiast diamentów wykorzystywali cyrkonie w programach kosmicznych np. w optyce laserów, gdyż współczynnik załamania światła, połysk oraz twardość cyrkonii i diamentu były bardzo do siebie zbliżone.

 

Cyrkonia produkowana w Szwajcarii nazywana jest djevalith, produkowana w Rosji -fianit, w USA - cubic zirkonia, diamonite, diamondite, shelby, diconia.

 

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 499 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-02
Super :))
2024-02-29
Medialionik pierwsza klasa, osoba która go dostala bardzo zadowolona. Sama wysyłka bardzo sprawna, wszystko jak jak powinno być. Polecam :)
pixel