Historia koralu

Spis treści:

 

Ametyst Colorit Cyrkonia
Diament Granat
Koral
Opal
Perła Rubin
Szafir Szmaragd Topaz
Turkus Zircon    
biżuteria koral

Koral

 

 

Koral powstaje poprzez oszlifowanie kawałka koralowca. Koralowiec nosi też nazwę „drzewa oceanów” i sa to organizmy morskie tworzące formy polipów, które żyją jako formy raf, atoli czy ławic. W zależności od potrzeb koral szlifuje się w np. kule, owale, formy nieregularne. Jego barwa (czerwona , biała, niebieska, różowa, czarna) odzwierciedla ludzką tęsknotę za latem a także za odległymi ciepłymi morzami. Wyłowione oczyszcza się z tkanek miękkich, po czym poleruje, gdyż z natury są matowe z białymi lub jasnoróżowymi plamkami.
Właściwości: Korale są wrażliwe na wysoką temperaturę, gorącą wodę, kwasy i środki chemiczne. Biżuteria koralowa z czasem zatraca piękne, żywe barwy i charakterystyczny połysk. Aby przywrócić jej dawny blask należy ją zanurzyć w wodzie utlenionej a następnie potrzeć powierzchnię kamienia czerwienią polerską.

 

Pochodzenie słowa "koral"

 

Etymologia wyrazu koral nie została wyjaśniona. W dalszym ciągu trwa spór pomiędzy lingwistami odnośnie etymologii słowa "koral". Według jednych wywodzi się ono z hebrajskiego gord bądź też arabskiego słowa garal, które oznaczają amulet. Inni twierdza ,że ma pochodzenie celtyckie. Są jednak i tacy naukowcy, którzy uważają, że słowo to pochodzi od hebrajskiego goral. Etymologicznie zbliżone słowo z greckiego korallium miało znaczenie następujące: „coś co twardniało w ręce”.

 

Wierzenia

 

W Mitologii korale powstały wtedy, gdy Perseusz chcąc uratować Andromedę przed morskim potworem wrzucił do wody głowę gorgony Meduzy. wtedy to wodorosty zamieniły się w korale.
W wielu kulturach Korale były używane jako amulety i talizmany, które miały chronić osoby ich noszące przed truciznami i złymi duchami. Sproszkowane korale pomagały w dolegliwościach sercowych, krwotokach a nawet w niektórych chorobach zakaźnych.
Nawet Królowie i małe dzieci nosili naszyjniki z korali, a dla młodych dziewcząt koral często był pierwszym elementem biżuterii.

Słynne korale

 

Wyroby z korali cieszyły się zmiennym zainteresowaniem. Bywały okresy świetności, ale i były takie w których o nich nie pamiętano.

 

W ostatnich czasach szczytem elegancji stały się czarne i złote korale oraz wyjątkowo rzadkie - niebieskie. Szczególnie cenne są białe korale z lekkim odcieniem  czerwieni "rumieńcem", często nazywane "Angelskin coral" czyli anielska skóra. Inne sławne gatunki korali to czerwony japoński "Moro Coral", bladoróżowy "Boke" oraz czerwony "Sardena".

 

Występowanie korali

  

Koralowce występują w strefach silnych prądów ciepłych mórz. Najliczniej spotykane są wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i w Zatoce Biskajskiej, u wybrzeży Wysp Kanaryjskich, Archipelagu Malajskiego, Japonii, a także w Morzu Czerwonym i wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Australii.

 


naszyjnik koralSzczegółowe informacje o koralach

 

Korale nie zawsze są czerwone. Natura stworzyła korale w odcieniach od czerwieni do bieli i od niebieskiego do brązowego i czarnego.

 

Koralowce żyją od milionów lat w płytkich, ciepłych wodach morskich stref tropikalnych. Wyłowione oczyszcza się z tkanek miękkich, po czym poleruje, gdyż z natury są matowe z białymi lub jasnoróżowymi plamkami.

 

 

Część zamieszczonych tu informacji o koralach pochodzi z książki "Gemmologia czyli nauka o kamieniach szlachetnych i ozdobnych" Wiesława Heflika i Lucyny Natkaniec – Nowak. Książkę wydało wydawnictwo Antykwa w Krakowie oraz „Atlas biblijnych kamieni szlachetnych i ozdobnych” autorstwa: Wiesław Heflik, Andrzej Mrozek, Lucyna Heflik –Natkaniec-Nowak oraz Barbara Szczepanowicz, wyd. WAM. W których znajduje się wiele innych, specjalistycznych informacji na temat korali.

 

 

 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 499 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-02
Super :))
2024-02-01
Ok
pixel