Koszty Projektu

Czy przygotowanie projektu jest kosztowne?

Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Część osób rozumie i akceptuje ten dodatkowy koszt, dla innej grupy jednak jest on zbyt wysoki. Jak by na to nie patrzeć faktem jest jedno – pierścionek czy inny wyrób przygotowany indywidualnie, zgodnie z Twoimi oczekiwaniami musi być droższy od tego wykonywanego seryjnie w dużych ilościach.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – jeżeli TY przekazujesz nam swoje oczekiwania i pomysły z naszej strony powstaje zespół który Twoje oczekiwania analizuje i przetwarza. Ze słów, opisów, szkiców czy zdjęć osoby będące w tym zespole muszą przygotować produkt który Ty chcesz posiadać. One wykorzystują swój czas po to by zaspokoić Twoje pragnienie - i za ten czas trzeba po prostu zapłacić.

Wiele ludzi uważa że wykonanie projektu to kilkanaście/kilkadziesiąt minut pracy. Czytam co klient chce, siadam nad kartką i po kilkudziesięciu minutach mam narysowany gotowy wyrób. Muszę wyprowadzić Ciebie z błędu – to nie jest takie proste.

Nasza praca rozpoczyna się w momencie odebrania pierwszej wiadomości od klienta. Czytamy ją analizując opisane oczekiwania, w przypadku wątpliwości prosimy o doprecyzowanie. Po otrzymaniu większej ilości szczegółów wspólnie z projektantem ustalamy zakres prac, proces skomplikowania, dostępność kamieni czy innych materiałów i orientacyjny czas potrzebny na przygotowanie projektu. Najprostsze projekty to 3-5 godzin, te bardziej skomplikowane to kilkadziesiąt godzin pracy zespołu, i planowanie na kilka miesięcy do przodu.

Po ustaleniu szczegółów oraz planu prac wysyłamy do klienta wycenę (często oprócz wyceny samego projektu, jest również wycena przygotowania już gotowego wyrobu). Jeżeli mamy akceptację, wysyłamy umowę projektu, i po podpisaniu jej przez klienta i wniesieniu opłaty za projekt przystępujemy do prac.

 

Jak przebiegają prace nad projektem?

Pierwszy do prac przystępuje projektant i robi rozeznanie (research). Po co? Przykładowo, klient chce pierścionek w kształcie storczyka, trzeba przeglądnąć różne odmiany storczyków, przeanalizować jak tę formę można ująć w pierścionku i zrobić wstępne szkice. Bez tego etapu nie ma możliwości przygotowania nietypowego produktu.

Przeczytaj historię powstania wisiorka w formie rękawicy bokserskiej..

Wszystko to wiąże się z czasem i pracą zespołu. Pierwsza wersja projektu, przygotowanie wizualizacji, wysyłka do klienta, wiadomość zwrotna z uwagami, wprowadzenie zmian, kolejna wizualizacja, wysłanie do klienta itd…

To naprawdę ogrom pracy kilku osób które zajmują się jednym projektem. Dzięki temu że projekty są przygotowywane etapowo, możemy wiele projektów przygotowywać jednocześnie. Pozwala to na jak najlepsze wykorzystanie czasu pomiędzy pracą nad poszczególnymi cyklami kolejnych produktów.

Po policzeniu czasu rzeczywistego okaże się że przygotowania samego projektu wyrobu to minimum kilka do kilkunastu godzin pracy zespołu. Gdyby przeliczyć to na realne stawki przygotowanie projektu musiałoby kosztować minimum 2 000 zł, a kwoty przy niektórych nietypowych projektach sięgałyby nawet wielu tysięcy.

Żeby urealnić te ceny aby były atrakcyjne, postanowiliśmy przy niektórych projektach które mają perspektywę do wykorzystania w przyszłości stosować stawki ryczałtowe (są one zróżnicowane, lecz o wiele niższe od kosztów rzeczywistych). Dzięki temu Ty płacisz mniej, a prawa autorskie i majątkowe do projektu pozostają naszą własnością. Mamy wtedy szanse i nadzieję że jeżeli wyrób spodoba się innym osobom, i jeżeli odpowiednio duża ilość ludzi go kupi, zwrócą nam się zainwestowane w projekt środki. Koszt ryczałtu jest uzależniony od atrakcyjności produktu.

 Zobacz jak kształtują się koszty projektów

Co musisz wiedzieć o usługach projektowania?

Jeżeli szukasz czegoś innego, nietypowego czy wyjątkowego warto jednak wysłać nam zapytanie – może się okazać że kwota jaką będziesz musiał zapłacić za projekt miło Cię zaskoczy, i będziesz mógł spełnić swoje marzenie.

Poszukujących kopii wyrobów znalezionych w innych firmach chcemy poinformować:

U nas taniej nie będzie – jeżeli inna firma ma gotowe formy i oprzyrządowanie do jakiejś produkcji, a my musimy tworzyć je od podstaw, generuje to koszty. Dlatego w takim przypadku odpowiedź na pytanie „o ile będzie taniej?” brzmi – nie będzie taniej, może być drożej
Nie wykonujemy podróbek wyrobów autorskich, wyrobów markowych. Niektóre wzory mogą służyć jako inspiracja do stworzenia całkiem nowego wyrobu.
Jeżeli ktoś zgubił/zniszczył pamiątkowy cenny wyrób, i ma jego dokumentację (np. fotograficzną) w większości przypadków jesteśmy w stanie przygotować duplikaty. Jest to jednak bardzo kosztowny proces, i rozliczamy go według kosztów rzeczywistych. Duże znaczenie ma również dostępność odpowiednich kamieni na rynku.

UWAGA!

Cena przygotowania projektu nie obejmuje przygotowania modelu odlewniczego, oraz praw majątkowych do niego. Wszelkie prawa autorskie i majątkowe są własnością projektantów oraz firmy WĘC-Twój Jubiler.

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 523 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Prześliczny wisiorek tarcza z łańcuszkiem. Polecam
2024-05-21
Super jakość, tempo ekspresowe. Gorąco polecam.
pixel