Skórzana czy złota – którą wybieracie?

2013-05-25
Skórzana czy złota – którą wybieracie?
 

By oszacować koszty wykonania tak nietypowej bryły w pierwszej kolejności należy wyliczyć orientacyjną ilość materiału niezbędnego do jej wykonania. ma to szczególne znaczenie przy tworzeniu złotej biżuterii, tutaj każdy gram ma znaczący wpływ na cenę końcową wyrobu.

Wydawać by się mogło że rękawica o wysokości 2,5 cm nie będzie bardzo ciężka. Wyrób miał być jednak przestrzenny i najlepiej oddawać rzeczywisty produkt, dlatego z wyliczeń objętości bryły wyszło nam że na wykonanie jej będziemy potrzebować aż 30 g złota. Dodatkowo dochodziła ponad centymetrowa zawieszka do szerokiego łańcuszka.

wymiary rękawicy

Była to masa nieadekwatna do efektu wyrobu, dlatego oczywistym rozwiązaniem było jej obniżenie poprzez wykonanie wyrobu pustego w środku.

Projektem z prawdziwą przyjemnością zajęła jedna z projektantek pracujących w naszej firmie Maria Adamowicz. W przypadku wykonywania projektów mających odwzorowywać istniejące obiekty pierwszym etapem jest poznanie dokładnego wyglądu i szczegółów wykonania j istniejącego obiektu.

Maria musiała zacząć interesować się boksem ;-), a dokładniej rękawicami bokserskimi. Przeglądnęła wiele stron, porównała wiele rękawic będących w sprzedaży, by w końcu stworzyć tą swoją, mającą zostac wykonaną ze złota.

Poniżej Jej wizualizacje projektu.

widok rękawicy widok z przpdu rękawicy widok z boku rękawicy projekt biżuterii projekt rękawicy

Jak zwykle poszły one do zatwierdzenia przez klienta, i po ustaleniu szczegółów rozpoczęliśmy etap produkcyjny (prototypy, odlewanie, obróbka).

Rękawica została zaprojektowana z dwóch elementów z wybranym środkiem. Dzięki temu udało się obniżyć jej masę do 9,5 g (!)

dwie części odlewu

Poniżej na zdjęciu widoczne kanały dolotowe. Przy tej objętości bryły koniecznym było wykonanie wielu kanałów by złoto dotarło do wszystkich zakątków formy przed zastygnięciem.

gotowy odlew

Gotowe odlewy w naszej pracowni zostały obrobione i połączone w całość (poniżej zdjęcia gotowy wyrobu).

złota rękawica rękawica ze złota złoty upominek indywidualny projekt biżuterii oryginalna biżuteria indywidualne zamówienia gotowa rękawica

Pozdrawiam

Artur Węc

Pokaż więcej wpisów z Maj 2013
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 499 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-09
Polecam!
2024-04-02
Super :))
pixel