Blog
Tajemnicze złoto Majów
Do kultury masowej Majowie wdarli się przebojem mniej więcej dwa lata temu, zaś prawdziwy boom – i wysyp „znawców” tej starożytnej cywilizacji – nastąpił w drugiej połowie zeszłego roku. A wszystko to z powodu rzekomego końca świata…
Przeczytaj więcej
Fabergé – światowe złotnictwo zrobione w jajo
Przez długie tysiąclecia świat zadawał sobie pytanie: co było pierwsze – jajko czy kura? Po 1884 roku dylemat ten stracił na ważności i przestał zaprzątać umysły największym myślicieli. Wszystko stało się jasne! Bo pierwszym okazał się być Peter Carl Fabergé – twórca najsłynniejszych, biżuteryjnych jaj, który konserwatywne lobby jubilerów zrobił w… jajo!
Przeczytaj więcej
Biżuteria Celtów, czyli magia symbolu
Wiadomo o nich niewiele – zwłaszcza, kiedy wiedzę o Celtach porówna się z ilością informacji dotyczących ich najzacieklejszych wrogów, czyli imperialistycznych Rzymian. W kulturze masowej utrwalił się jednak jasno określony wizerunek Gala, postrzeganego jako wąsatego olbrzyma uzbrojonego w zwierzęcy róg po brzegi wypełniony wystrzałowym trunkiem.
Przeczytaj więcej
Imperium Aurum Romanum. Klejnoty starożytnych Rzymian
Konstruowali akwedukty i słynne cyrki, których okrągłe tory stanowiły doskonałe pole dla rozgrywanych z wielką namiętnością wyścigów rydwanów. Budowali drogi i kanały ściekowe, kreślili architektoniczne kopuły i triumfalne – dosłownie i w przenośni – łuki. Starożytni Rzymianie pochwalić się mogą naprawdę imponującą listą osiągnięć. Tym najbardziej istotnym (przynajmniej z punktu widzenia wielbicieli biżuterii) są jednak klejnoty, które – oprawione w złote ramy – nigdy wcześniej nie były tak widowiskowe i pełne zawsze pożądanego przepychu.
Przeczytaj więcej