Historia szafiru

Spis treści:

 

Ametyst Colorit Cyrkonia
Diament Granat
Koral
Opal
Perła Rubin
Szafir Szmaragd Topaz
Turkus Zircon    

 szafir

Szafir

 

Kamienie naturalne, w tym szafir, są wydobywane z Ziemi i występują na ograniczonym obszarze, w miejscach krystalizacji odpowiednich składów pierwiastków chemicznych. Dzięki różnym warunkom geologicznym, termicznym, atmosferycznym, które wpłynęły na rodzaj i jakość złóż kamieni szlachetnych wyróżnić można główne obszary występowania szafirów na świecie. Ponieważ są to kopaliny, natura ukształtowała charakterystyczne struktury izomorficzne, które po oszlifowaniu i wypolerowaniu kamieni nadają im indywidualny charakter oraz dowód na to, iż pochodzą z wnętrza Ziemi a nie laboratorium chemicznego. W literaturze najczęściej takie wtrącenia innych pierwiastków nazywa się wrostkami lub inkluzjami. To przez nie, można najogólniej powiedzieć, że każdy kamień jest wyjątkowy, a przez to niepowtarzalny.

 

Sprawdź całą ofertę naszej biżuterii z szafirami.

   

 

Powiedzenie "szafirowe niebo" to jakby jednoznaczne stwierdzenie, że szafiry to kamienie o barwie niebieskiej, barwie pogodnego nieba. A przecież istnieją również szafiry żółte, zielone, fioletowe, pomarańczowe, a nawet czarne. Jednak właśnie niebieskie cieszą się największą popularnością w jubilerstwie, a najbardziej cenione są te, które pochodzą z Indii, o niepowtarzalnym odcieniu "błękitu kaszmirskiego".

 

pierścionek złoty z szafirem

Zobacz pierścionki zaręczynowe z szafirem >>>

Pochodzenie słowa "szafir"

 

Nazwa tego kamienia wywodzi się z greckiego słowa sapphirus, które oznacza "niebieski".

 

Wierzenia

Szafir był ulubionym kamieniem Wschodu i wśród wszystkich klejnotów czczony był jako symbol zaklętej mądrości i skarbnica wiedzy wszelakiej. Kamień magiczny czarnoksiężników i wróżbitów, w seansach spirytystycznych służył jako pomost łączący medium ze światem zmarłych, gdyż wierzono, że duchy preferują kolor niebieski.

 

Szafir ma chronić przed nędzą, ślepotą i ukąszeniem węża. Wyzwala u ludzi poczucie humoru, elokwencję, niweluje złe obyczaje. Jest wspaniałym kamieniem dla wszystkich, którzy chcą uczynić swój związek mocnym i partnerskim. Szafir to największy przyjaciel zakochanych.

 

To kamień dla ludzi urodzonych pod znakiem strzelca i ryb (niebieski), byka (pomarańczowy), bliźniąt, panny oraz wagi (żółty).

   

 

Słynne szafiry

 

  • Największy słynny szafir gwiaździsty to "Gwiazda Indii" o masie 536 kt, czyli ok. 10 dag.
  • Koronę Brytyjską zdobią dwa wspaniałe szafiry "Gwiazda Edwarda" i "Stuart".
  • W posiadaniu kolekcji Diamentowej Fundacji Republiki Rosyjskiej znajdują się dwa unikatowe pod względem barwy i masy szafiry lankijskie (258 kt, i 200 kt) jako elementy zdobiące krzyż koronny Rosyjskiego Imperium i carską broszę.

 

 

pierścionek zaręczynowy z szafirem

 

Występowanie szafirów

  

Jak już wspomniano, najbardziej cenione są szafiry pochodzące z Kaszmiru Indii, ze względu na barwę  o niepowtarzalnym odcieniu "błękitu kaszmirskiego" oraz z Birmy i Tajlandii.

 

Szafiry ze Sri Lanki z odcieniem fioletowym są wyraźnie jaśniejsze, a występujące w nich liczne inkluzje ciekłe nadają im charakterystyczny jedwabisty połysk i tajemniczą mgiełkę. Z tego regionu pochodzą też żółte i pomarańczowe odmiany typu padparadża (z sanskrytu padma - czyli kwiat, radża - król)

  

Odmiany ciemnoniebieskie z odcieniem zielonkawym wydobywa się w Australii (Nowa Południowa Walia, Queensland, Tasmania). W Queensland znajdowane są również czarne szafiry gwiaździste - najbardziej znanym jest "Czarna Gwiazda Queensland".

 

W USA, w stanie Montana odkryto złoża szafirów o barwie lekko niebieskiej lub szarej. Szafiry wydobywa się też w Brazylii, Kambodży, Kenii, Malawii, Zimbabwe, Tanzanii i Finlandii.

 

 

Szczegółowe informacje o szafirach

 

Szafiry należą do grupy korundu (Al03). Korund to prosty tlenek glinu tworzący w warunkach naturalnych szereg tlenków złożonych. Jego przezroczyste odmiany są kamieniami jubilerskimi cenionymi niemal tak wysoko jak diament.

 

Cechy:

 

  • duża twardość - 9 w skali Mohsa
  • duża kruchość
  • znaczna wytrzymałość na czynniki mechaniczne
  • temperatura topienia 2000-20500 C
  • nie rozkłada się w kwasie ani stopie sody, jedynie w pirosiarczanie potasu.

  

Barwy i odcienie szafirów wynikają z obecności w ich strukturze niewielkich domieszek tytanu i żelaza. Trójwartościowe żelazo daje zabarwienie żółte, żelazo dwuwartościowe - zielone, wanad - fioletowe, chrom - różowe.

 

Efekt gwiaździstości szafirów lankijskich wywołany jest ich wewnętrzną strukturą, tj. obecnością licznych pustych kanalików zorientowanych zgodnie z symetrią kryształów i przecinających się pod kątem 120°.

 

 

 

 

 

Wszystkie zamieszczone  informacje o szafirach pochodzą z książki "Gemmologia czyli nauka o kamieniach szlachetnych i ozdobnych" Wiesława Heflika i Lucyny Natkaniec - Nowak. Znajduje się tam również wiele innych, specjalistycznych informacji na temat szafirów. Książkę wydało wydawnictwo Antykwa w Krakowie.

 


 

Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 494 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Produkt dostarczony zgodnie z zamówieniem i na czas.
2024-01-29
2gi zakup w tej firmie, obsługa 5/5, zapewne nie ostatnii
pixel