Jak skutecznie wyczyścić biżuterię?

2018-06-11
Jak skutecznie wyczyścić biżuterię?
Na powierzchni metali szlachetnych, z których wykonana jest nasza ulubiona biżuteria, z czasem zachodzą reakcje chemiczne, powodujące matowienie i utratę pierwotnego wyglądu. Czynnikom tym sprzyja pot oraz mikrozarysowania, których trudno uniknąć w trakcie noszenia naszych pierścionków czy wisiorków. Na szczęście srebro oraz złoto można bez trudu wyczyścić, korzystając ze specjalnych, profesjonalnych środków czyszczących bądź wykorzystując jeden z kilku domowych sposobów, testowanych i dopracowywanych przez lata.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Spatynowaną i matową biżuterię ze srebra można wyczyścić samodzielnie za pomocą delikatnej pasty do zębów nałożonej na szczoteczkę o miękkim włosiu albo na bawełnianą szmatkę. Powierzchnię ozdoby wystarczy delikatnie pocierać kolistymi ruchami, a następnie zmyć pastę  i dokładnie wysuszyć. Prostym sposobem, używanym jeszcze przez nasze babcie, jest słona kąpiel srebrnej biżuterii. Wystarczy włożyć ją do naczynia z dnem pokrytym folią aluminiową, zalać gorącą wodą z solą i odstawić do czasu jej wystygnięcia. Jedną z najstarszych metod przywracania blasku srebru jest czyszczenie go za pomocą popiołu papierosowego, a następnie dokładne umycie. Srebrna biżuteria może być też poddawana pielęgnacji poprzez specjalne środki w postaci płynów do płukania, bądź nawilżanych ściereczek.

Jak wyczyścić biżuterię ze złota?

Złoto to metal, który warto czyścić regularnie, nawet raz na dwa tygodnie. Oprócz dostępnych na rynku licznych gotowych środków do czyszczenia biżuterii złotej, pokusić się można o sprawdzenie jednego z domowych sposobów. Złotą lub pozłacaną biżuterię można chociażby wyczyścić w kąpieli z dodatkiem płyny do mycia naczyń albo za pomocą zwilżonego wacika pokrytego proszkiem do pieczenia. Warstwą powstałej w ten sposób piany pokrywamy złoto i pozostawiamy na około 30 minut, po czym płuczemy i suszymy. Blask złotej biżuterii doda także pielęgnacja polegająca na pokryciu jej powierzchni octem albo roztworem soli bądź kwasu cytrynowego na kilka godzin. Warto pamiętać, że w kąpielach tego rodzaju nie należy zanurzać biżuterii z kamieniami albo perłami – w przypadku tego rodzaju ozdób należy stosować czyszczenie miejscowe, za pomocą ściereczki albo szczoteczki do zębów o miękkim włosiu, które nie pozostawi małych zarysowań na lśniącej powierzchni złota.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Bardzo dobra i szybka pomoc w zamówieniu. W 100 % zgodna z moją prośbą. Wszystko perfekcyjnie!!!
2024-04-22
Wszystko super szybko i sprawnie,bardzo miła obsluga
pixel