Poradnik- wykonanie wyrobu na usługę

2017-09-22
Poradnik- wykonanie wyrobu na usługę
Należę do osób, które nie lubią tracić ani czasu ani pieniędzy, dlatego pomyślałam, że warto na naszym blogu wprowadzić teksty, które można czytać w takie deszczowe dni, a które dadzą Wam wiedzę jaką możecie potem w życiu wykorzystać. O co chodzi? O porady i to wszelkie związane z naszą branżą.

A ponieważ w naszym sklepie stacjonarnym to temat naszej obecnej promocji to pierwszy wpis będzie o (nie)potrzebnym złocie, które pewnie w niejednym domu chomikowane jest w szufladach.. i tak leży i leży bezczynnie.. . na próżno.
A przecież warto coś z nim zrobić. Szczególnie jeśli przed Wami zakupy obrączek czy pierścionka np. zaręczynowego lub wyrobu na rocznicę, lub co tu dużo ukrywać jeśli drogie Panie jesteście srokami i to takimi, które lubią mieć coś nowego błyszczącego na sobie;)

Posiadacie starą, zniszczoną lub niemodną już biżuterie złotą?
Co możecie z nią zrobić? I co jest najbardziej opłacalne?

Otóż:

  1. możecie oddać ją do lombardu, jednak ciężko znaleźć taki lombard, który nie potrąci drakońskiej marży lub Was po prostu nie oszuka. No nie, nie generalizujmy- są i tacy, którzy zrobią fachową wycenę, ale to raczej będą komisy niż lombardy.
  2. możecie sprzedać „na wymianę”, tzn. obniżyć koszt zakupu nowego produktu o koszt w jakim od razu w tym samym zakładzie sprzedacie złom złota.
  3. możecie wykonać z tego złomu złota nowy wyrób z wzorów jakie dana firma oferuje na usługę ( nie wszystkie wyroby danego sklepu są oferowane na usługę).
  4. możecie wykonać z tego złomu złota nowy wyrób wg własnego projektu o ile dany sklep ma takie możliwości- musi mieć dział projektowy i nowoczesną linię technologiczną. Pewnie jakieś cudeńko o jakim już od dłuższego czasu myślicie?

Co się najbardziej opłaca?

Najbardziej opłaca się przerobić starą biżuterię na nową! Pod warunkiem, że macie tyle swojego złomu złota ile ostatecznie trzeba na wykonanie nowego wyrobu. Kalkulowana ilość złota nie jest ilością dokładną a orientacyjną. W rzeczywistości mogą występować niewielkie odchylenia w ilości zużytego złota do tego kalkulowanego. Podczas całego cyklu technologicznego przez jaki przechodzi złoto (przetapianie złota w zakładach rafinacyjnych; tworzenie stopu złota, odlewanie oraz obróbka mechaniczna produkowanego wyrobu) powstaje ubytek ok. 10% i o taką wartość gramową należy powiększyć ilość potrzebnego złomu złota w danej kalkulacji.

W przypadku, gdy po wszystkich podliczeniach i sprawdzeniach posiadacie wystarczającą ilość złota płacicie TYLKO za robociznę wyrobu i ewentualnie oprawione kamienie.

Rozliczenie końcowe złota klient otrzymuje zazwyczaj (w naszym zakładzie zawsze!) wraz z gotowym/i wyrobem/-ami.
Cena robocizny jest różna dla poszczególnych modeli i powinna być znana klientowi przed przystąpieniem do zamówienia. Adekwatnie z kamieniami.

Złom złota

  Złomem złota może być: stary pierścionek, obrączka, rozerwany bądź już nieużywany łańcuszek, kolczyk, złota moneta, złote korony i licówki i tym podobne.
  Złoto do usługi może być w różnych próbach i kolorach. W tym przypadku, gdy jest inna próba złota zostaje waga tego wyrobu przeliczona matematycznie do wagi i próby 0, 585, czyli 14 kt. Dodatkowo dochodzi w tym przypadku zazwyczaj niewielki koszt (ustalany wg aktualnego cennika) za tzw. uszlachetnianie materiału (ligurą).
  Rzeczywista waga złomu złota jaka brana jest do zamówienia to waga po oczyszczeniu wyrobów i bez ewentualnych kamieni.
  Aby przystąpić do zamówienia na usługę należy posiadać min. 50%( przynajmniej w naszym zakładzie) wyliczonej w kalkulacji wagi.
  Brakujące gramy dodają zakłady licząc po aktualnym kursie surowca do usługi.
  Nadmiar złomu złota można nim rozliczyć koszty robocizny. Jednak powinno być to robione po uzgodnieniu z klientem.


Po prostu oszczędzasz- kilka przykładów z naszego zakładu jubilerskiego!

Weźmy może pod lupę nasze flagowe obrączki ślubne-OB.-01ZB (damska z diamentami) żółte złoto z nakładkami z białego złota palladowego, szerokość obrączek 5 mm. Waga orientacyjna ok. 10g.

Koszt takich z gotowego złota w roz. 15 i 21 to 3395zł (cena w sklepie online na dzień pisania artykułu).
Natomiast jeśli macie wystarczającą ilość złomu złota swojego lub odziedziczonego (wliczając już dodatkowo ubytek powstały podczas całego procesu technologicznego 10%) to płacicie tylko za robociznę- 797zł plus kamienie 3x 0,005ct- razem 129zł
Łącznie wykonując produkt na usługę zapłacicie 926zł zamiast 3395zł. Oszczędzacie aż 2469zł!!!

Wiadomo to pod warunkiem, że inwestujecie swoje złoto a nie macie dopiero w planach zakup złomu złota. Bo wtedy oszczędność będzie mniejsza, ale nadal będzie się opłacało niż zakup gotowego wyrobu.

Weźmy jakiś inny przykład- wisiorek- rękawica bokserska BP-20.

Koszt robocizny tylko 761 zł
koszt gotowego produktu – 2738zł.


Waga orientacyjna rękawicy 9 g . do tego liczymy ubytek 10%. Złomu złota trzeba dostarczyć ok. 10g.

Weźmy jeszcze jakiś inny przykład- może cos lżejszego- wisiorek koniczynka BP-19Z z żółtego złota z rubinem naturalnym.
Koszt gotowego wyrobu- 624zł
Koszt robocizny- 252zł
Koszt rubinu- 30zł
Razem 282zł zamiast 624zł. Oszczędzacie więcej jak połowę- aż 342zł!!

Jak widzicie to się naprawdę opłaca!

Najwięcej oszczędza się jeśli ma się całość potrzebnego złomu złota i wybiera się wyrób, w którym nie ma wcale lub są małe kamienie oraz im cięższy jest produkt. A jak widać- można oszczędzić naprawdę nie mało!!!

 

Co jeszcze warto i co się opłaca zrobić ze złomem złota?

Możecie także to złoto wykorzystać na stworzenie własnej niepowtarzalnej biżuterii w firmach, które mają projektowanie biżuterii. U nas jest;) także serdecznie zachęcam do skorzystania z naszych usług.
Dział projektowy zajmuje się przygotowaniem nowych wyrobów wg wytycznych Klienta. Dopracowuje szczegóły projektu.

Czemu warto?

 • Bo możecie mieć produkt, którego nie kupicie w żadnej sieci jubilerskiej
 • Bo będzie może być jedyny lub wykonywany w niewielkich seriach i nie powielany w tysiącach egz.
 • Bo mając swoje złoto możecie znacznie obniżyć koszty wykonania Waszego wymarzonego wyrobu,
 • Bo macie możliwość indywidualnie dopasować parametry i ewentualne wielkości i ilości kamieni

 

Pamiętaj tylko, że wykonanie wyrobu na indywidualne zamówienie może potrwać nawet 6-8 tyg. Dlatego planujcie z wyprzedzeniem!

Do usłyszenia


Jadwiga Sułkowska-Jucha
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 514 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Szybkość realizacji, jakość usługi i produktu, życzliwość i dostępność Sprzedającego zasługują na uznanie i polecenie! Dziękujemy firmie WĘC za pomoc, usługę grawerowania w błyskawicznym terminie, co pozwoliło nam obdarować Bliskiego w dniu jego święta.
2024-04-22
Jestem bardzo zadowolona z zakupu i obsługi. Piękny medalik i grawer oraz super kontakt i doradztwo przy wyborze i zakupie.
pixel