Reakcje alergiczne na biżuterię

2015-04-20
Reakcje alergiczne na biżuterię
 

Wiem, że brzmi to dziwnie, ale tak jest. Trzeba wziąć to pod uwagę przy wyborze pierścionka. Dla mężczyzny pocieszeniem może być informacja że kobiety, które noszą jakąś biżuterię, wiedzą czy mają uczulenie i ewentualnie, na jaki rodzaj metalu. Dlatego warto podpytać Partnerkę, lub jeżeli chcemy zachować całkowitą konspirację przeprowadzić śledztwo wśród jej znajomych.

Generalnie mało osób ma takie uczulenie, ale warto się dowiedzieć. Przezorny zawsze ubezpieczony. Często uczula biżuteria o niskich próbach – 8 i 10 karat, ewentualnie białe złoto które w większości przypadków odbarwiane jest niklem.

Rodzaje reakcji alergicznych na kontakt z biżuterią

 • Czernienie skóry (czarny dermografizm)

  Tylko spokojnie. To nie jest żaden stan uszkodzenia skóry, a nieszkodliwy objaw oddzielania się twardych cząstek metalu, które osadzają się na skórze i przechodzą przemianę chemiczną. To wszystko powoduje czarne zabarwienie. Dotyczy to złota, srebra, mosiądzu oraz cynku.

  Powodem ścierania się metalu na cząstki są: sama skóra, która jest chropowata, oraz różnego rodzaju pudry, które działają na powierzchnię metalu jubilerskiego, jak papier ścierny.

  Wiadomo też, że określone cechy osoby noszącej biżuterię mają wpływ na wystąpienie powyższych symptomów. Do nich należy przede wszystkim skład potu.

 • Zapalenie skóry wywołane podrażnieniem przez metal

  Tutaj na jakiś czas wystarczy wstrzymać się z noszeniem biżuterii, by wszystko wróciło do normy.

 • Zapalenie skóry wywołane alergią na metal

  To występuje właściwie u wszystkich ludzi, ale tylko nieliczni mają z tym problem.

  Osoby, które mają uczulenie, po prostu nie noszą biżuterii. Czasami zdarza się, że uczulenie jest np. tylko na złoto. Kobiety z reguły wiedzą czy są uczulone.

  Reasumując. Uczulenie to rzadkość, ale warto o tym wiedzieć. Przy uczuleniu na białe złoto warto wybierać pierścionki z białego złota palladowego, które nie ma emisji niklu.

Pierścionek z jednym oczkiem czy kilkoma?

Zanim opowiem o poszczególnych kamieniach, musicie wiedzieć, że są pierścionki z jednym kamieniem i tzw. karmazycje, które posiadają szereg drobnych oczek.

Tak wygląda pierścionek z jednym kamieniem:

żywica

A tak wygląda z wieloma kamieniami:

żywica

Karmazycje wyglądają efektowniej, ale szybciej się niszczą.

I żeby było jeszcze „zabawniej”, to pokażę, że pojawia się jeszcze inna wątpliwość – wielkość kamienia. Pierwszy pierścionek, który pokazałem (ten z jednym brylantem) ma malutki, śliczny kamyczek. Ale proszę sobie wyobrazić, że kamyk może być większy np.

żywica

Warto przyjrzeć się biżuterii swojej Ukochanej. Jeśli nie posiada pierścionków z okazałymi kamieniami, tzn., że pewnie takich nie lubi. Zawsze można też po prostu zapytać. Niektóre kobiety uważają, że duży kamień oznacza dostojność. Dla innych oznacza on niewygodę i przesadne eksponowanie bogactwa.

Zresztą, jeżeli nic się nie spodoba ze standardowych kolekcji zawsze można zamówić pierścionek w którego tworzeniu, będzie się brało udział

Już za tydzień rozpoczynamy cykl tekstów na temat kamieni jubilerskichh, które mają swoje znaczenie. Według wierzeń kamienie szlachetne mają różne właściwości, które pomagają uporządkować i częściowo zaplanować naszą przyszłość!

Grzegorz Węc

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 523 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Prześliczny wisiorek tarcza z łańcuszkiem. Polecam
2024-04-28
Wszytko super, dziękuję
pixel