Sygnet: co oznacza na palcu mężczyzny

2021-09-22
Sygnet: co oznacza na palcu mężczyzny

Co to jest sygnet?

Sygnet to nic innego jak ozdobny pierścień, który niegdyś był symbolem władzy i bogactwa. Powszechnie znany już w starożytnym Rzymie, gdzie oprócz funkcji ozdobnej pełnił także rolę pieczęci, prezentując np. rodowy herb.

Współcześnie noszenia sygnetu przez mężczyzn nie uznaje się za manifestację pozycji czy zamożności, a szeroki wybór wzorów w jubilerskich gablotach świadczy o powszechności czy wręcz o modzie na męskie pierścienie. Panowie coraz chętniej sięgają po tego typu biżuterię, która jest nie tylko wyszukanym modnym akcesorium, ale także może pełnić funkcję symboliczną.

Wśród szerokiej oferty jubilerskiej każdy może znaleźć coś dla siebie.

Co oznacza sygnet na palcu u mężczyzny? – Historia

Jak już wiecie z poprzedniego akapitu, ozdobne pierścienie znane z najdawniejszych czasów historycznych były stylowym oraz praktycznym dodatkiem męskim. Sygnet na palcu mężczyzny wtedy prezentował herb, monogram lub identyfikujący daną osobę symbol i wykorzystywany był do pieczęci, która stanowiła ówczesne uwierzytelnienie korespondencji. 

Zwyczaj noszenia sygnetów szerzej rozpowszechnili możnowładcy w XII wieku, a później także szlachta. W przypadku właścicieli sygnetów nie można zapomnieć także o papieżu i jego pontyfikalnym pierścieniu zwanym „Pierścieniem Rybaka” oraz o biskupach. Sygnet to do dziś ich atrybut.

Co oznacza sygnet u mężczyzny - dziś

Dziś męskie sygnety przybierają także inne formy aniżeli tylko obrączki z grawerowanym herbem. Coraz częściej do tworzenia tego typu męskiej biżuterii wykorzystywane jest złoto oraz różnego rodzaju kamienie szlachetne.

Co w XXI wieku oznacza sygnet u mężczyzny?

Nie ma jednoznacznej symboliki opisującej ogólne znaczenie sygnetów. Część z nich ma pewnie wielopokoleniową historię i wiąże się z sentymentem, inne z pełnioną funkcją lub ukończonymi studiami (szczególnie popularne w USA), mogą też być demonstracją poglądów politycznych lub po prostu stanowią stylową ozdobę dopasowaną do stroju i okoliczności.

Niemniej jednak bez względu na walory wizualne męskiego pierścienia, można zakładać, że dla właściciela stanowi on niezwykle ważny dodatek, słusznie kojarzący się z elegancją i dobrym stylem.

Na którym palcu nosi się męski sygnet?

Biorąc pod uwagę tradycję, polscy szlachcice nosili sygnety na serdecznym palcu lewej dłoni. Zarówno papież, jak i biskup noszą swoje pierścienie na tym samym palcu jednak na dłoni prawej, zaś w tradycji angielskiej wytworność nakazuje noszenie sygnetu na małym palcu.

Zasady noszenia sygnetu są więc dosyć luźne, jednak założenie go każdy palec można potraktować symbolicznie. Co oznacza sygnet na palcu małym, serdecznym czy środkowym?

Otóż wyjątkowa obrączka noszona na konkretnym palcu może charakteryzować właściciela. Gdy ten nosi ją na:

  • na ostatnim palcu – symbolizuje to indywidualizm, 
  • na serdecznym – ugruntowaną osobowość i pewność siebie, 
  • na środkowym – równowagę, 
  • na wskazującym – poczucie władzy, 
  • a na kciuku – zamożność czy dobrobyt.


Podsumowując: dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co oznacza sygnet na palcu u mężczyzny. Ilu panów, tyle możliwości odpowiedzi. 

Podpowiedzieć jednak możemy, że wyjątkowa męska biżuteria to wspaniała pamiątka oraz prezent, który przekazany raz może stać się tradycją pokoleniową i niezwykle ważnym elementem dla obdarowanego i jego rodziny.

Jeśli chcesz sprawić niespodziankę szczególnemu mężczyźnie – sprawdź ofertę sygnetów w naszym sklepie jubilerskim lub zapytaj o projekt indywidualny!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Prześliczny wisiorek tarcza z łańcuszkiem. Polecam
2024-04-28
Wszytko super, dziękuję
pixel