Diamenty z certyfikatem międzynarodowym
Diamenty jako drogocenne kamienie szlachetne
Wyjaśnianie sensu i znaczenia jakie certyfikat ma dla diamentu, należy rozpocząć od uświadomienia wartości samego diamentu. Czy wiesz, że najmłodsze okazy zostały stworzone przez naturę ok. 70 milionów lat temu?! Dawno, ale to wydaje się niczym w porównaniu do najstarszych kamieni, których powstanie datowane jest na 1,5 MILIARDA lat temu! Do powstania diamentu oprócz czasu niezbędne są: alkaiczna magma maficzna, wysokie ciśnienie i temperatur rzędu 1100-1300°C. Takie warunki panują ok. 150-200 km pod ziemią. Takich właśnie warunków potrzebuje węgiel pierwotny obecny w magmie, aby nastąpiła krystalizacja najbardziej drogocennych diamentów. Nic więc dziwnego, że naturalne diamenty występują w przyrodzie niezwykle rzadko, co ma znaczenie dla ich wartości.
Co daje certyfikat diamentu?
Kamienie szlachetne powstają w naturalnym środowisku pod wpływem potężnych działań przyrody ( olbrzymich ciśnień i temperatur), o czym przeczytaliście wyżej. Przez wzgląd na różnorodne warunki, występowanie zróżnicowanych pierwiastków, itp. - diamenty nie są jednorodne i podobne do siebie. Niewielkim ryzykiem będzie stwierdzenie, że na świecie nie ma dwóch takich samych diamentów!
Z tego właśnie powodu określenie ich wartości rynkowej jest niezwykle skomplikowane. Oprócz ogólnej wizualnej oceny, przy ich klasyfikacji bierze się również pod uwagę wiele czynników wpływających na ich budowę.
Co więc daje certyfikat diamentu? Dzięki niemu można rzetelnie określić rzeczywistą wartość kamienia oraz potwierdzić jego realne parametry.
Jak wycenić wartość diamentu?
Diamenty w zależności od ich wyglądu, struktury barwy i innych cech mogą posiadać różną wartość. Aby można było wycenić wartość tych kamieni konieczne było ustalenie standardów które pomogły by je usystematyzować. Pierwszą instytucją, która rozpoczęła wdrażanie takiego systemu był GIA (Gemological Institute of America) w którym przez lata był doskonalony proces oceny, klasyfikacji oraz wyceny diamentów. Przez nich został opracowany system 4C który pozwala w sposób obiektywny określić podstawowe parametry kamienia.
Przez lata GIA było prekursorem w dziedzinie badania diamentów, oraz kamieni kolorowych, wypracowując jednolite standardy oraz słownik na którym opierał się obrót diamentami. Pomimo że w międzyczasie powstało wiele międzynarodowych firm zajmujących się badaniem i certyfikowaniem diamentów, do tej pory są oni uznawani za jedno z najbardziej cenionych i uważanych za niezależne laboratoriów na świecie.
Certyfikacja diamentów – zasada 4C
Na ostateczną ocenę piękna i wartości bezbarwnych diamentów z certyfikatem wpływają cechy recenzowane zasadą 4C. Cztery kategorie, których nazwy pochodzą od angielskich słów:
- clarity (czystość),
- colour (barwa),
- cut (szlif),
- carat (karat – jednostka określająca masę),
stanowią o finalnej randze naturalnego kamienia szlachetnego.
Diamenty certyfikowane: czystość, barwa, szlif, masa diamentu
- Czystość diamentu: Idealnie czyste diamenty są rzadkością, dlatego kamieniom zawierającym mniej znamion wewnętrznych (inkluzji) i zewnętrznych - skaz - nadaje się wyższą wartość niż tym bardziej zanieczyszczonym.
- Barwa diamentu: Im mniej koloru, tym wyższa ocena. Nawet najmniejsze przebarwienie może mieć duże znaczenie dla wartości certyfikowanych diamentów. Wśród diamentów wyróżnia się te bezbarwne oraz kamienie kolorowe: od tych delikatniejszych po bardziej intensywne barwy. Tutaj badana jest także fluorescencja diamentu, która określa siłę i intensywność reakcji kamienia z promieniami ultrafioletu.
- Szlif diamentu: surowe diamenty, które uległy obróbce oceniane są w kontekście cięcia. W tej kategorii, która jako jedyna uwzględnia działanie człowieka, brane są pod uwagę proporcje, symetria diamentu, struktura, połysk oraz miara interakcji jego faset ze światłem. Najpiękniejszy i najdroższy jest szlif okrągły (brylantowy). Odpowiednia brylancja diamentu sprawia harmonijny prześwit kolorów i blasków, które widoczne są na powierzchni kamienia.
- Masa diamentu: ma ona istotny wpływ na wartość kamienia - 1 ct. jest równy 0,20g. Wielkość diamentu jest wprost proporcjonalna do jego wagi w karatach, ale jego cena nie rośnie liniowo – im większy diament, tym wyższa cena za karat. Spowodowane jest to m.in. faktem, że mniejsze diamenty występują znacznie częściej niż duże
Znaczenie certyfikacji diamentów
Po wnikliwej lekturze artykułu, nikt chyba nie ma wątpliwości co daje certyfikat diamentu. Warto zaznaczyć, że certyfikowanie kamieni stanowi dodatkowe koszty i jest czasochłonne, dlatego stosuje się je do kamieni większych od 0,3ct.
Kupując certyfikowany diament wiemy jaka jest jego rzeczywista wartość, dlatego oprócz samego przygotowania certyfikatu, płaci się za rzeczywistą, skrupulatnie sprawdzoną i potwierdzoną dokumentem wartość kamienia, czego nie można powiedzieć o nieprzebadanych kamieniach bez certyfikacji.
Certyfikowane diamenty w ofercie Węc – Twój Jubiler
Jak już wiecie, niezależne laboratoria gemmologiczne powstały po to, by bezstronnie oceniać jakość i wartość kamieni szlachetnych. Węc – Twój Jubiler także oferuje możliwość zakupu biżuterii oraz samych kamieni - diamentów z certyfikatem międzynarodowym.
Oczywiście na życzenie klienta jesteśmy w stanie sprowadzić dowolnej jakości diament dopasowany do jego oczekiwań jakościowych, czy ewentualnie preferencji cenowych. Zapraszamy do naszego sklepu jubilerskiego!
Mamy bezpośredni dostęp do giełdy diamentowej, w której non stop znajduje się ponad 70 000 diamentów z certyfikatami. W godzinach pracy firmy sprawdzenie dostępności, jakości oraz ceny konkretnego diamentu to w niektórych przypadkach mniej niż godzina. Przy diamentach nietypowych, lub o bardzo dużej wartości możemy poprosić o zadatek w wysokości 30% ceny kamienia. Kamień możemy zarezerwować, jednak jeżeli zadatek nie wpłynie w ciągu 24 godzin, rezerwacja na giełdzie przestaje działać.
Zapraszamy do kontaktu, chętnie udzielimy więcej informacji na temat certyfikowanych diamentów!