Gdzie znaleźć choć trochę optymizmu? - Kamienie jubilerskie

2017-10-26
Gdzie znaleźć choć trochę optymizmu? - Kamienie jubilerskie

Kamień optymizmu

Krzemień pasiasty, bo o nim mowa we wstępie, jest inaczej nazywany Kamieniem Optymizmu. Ze względu na rzadkość występowania, twardość, niezwykłą urodę bywa określany jako „rzadszy niż diament”, gdyż w skali całego globu występuje na bardzo małym rejonie. Kamień pasiasty jest wydobywany w rejonie Sandomierza oraz w regionie świętokrzyskim.
W neolicie kamień ten wyróżniał jego posiadaczy. Historykom dawał informacje o pozycji danej osoby w społeczeństwie.

Chęci do działania

Dzięki wieloletnim staraniom promocyjnym sandomierskiego artysty i jubilera Cezarego Łutowicza, który jak sam mówi „maniacko od 1972 roku promuje krzemień” , kamień optymizmu gości nie tylko na wystawach na całym świecie, ale także na salonach i w kolekcjach biżuterii sławnych ludzi. Posiadaczami biżuterii z tym kamieniem są m.in. Victoria Beckham, Robbie Williams, królowa belgijska Matylda.
W dzisiejszym czasach powoli zyskuje swoich wielbicieli także w świecie projektantów i wśród polskich elit.

Światowa stolica Krzemienia Pasiastego

Dzięki staraniom m.in. tego artysty Sandomierz został Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego. W Sandomierzu organizowany jest także Festiwal Krzemienia Pasiastego- Kamień Optymizmu, który ma miejsce na jesieni. Niejednokrotnie organizowane były także Konkursy Biżuterii Autorskiej z Krzemieniem Optymizmu.

Piękno w przekroju

Niektórzy pasjonaci promujący ten kamień uważają, że piękno tego kamienia jest nawet ponad pięknem diamentu, gdyż aby pokazać piękno diamentu trzeba go odpowiednio i precyzyjnie szlifować, natomiast aby pokazać piękno Krzemienia Pasiastego wystarczy spojrzeć na przekrój. To piękno jest od razu na wyciągniecie ręki i to w każdym centymetrze tego kamienia! Piękno natury odbija się w przekroju tego kamienia. Ukazują się nam przepiękne krajobrazy, rysunki, wizerunki, twarze. Niepowtarzalne, przecudowne… Zresztą zobaczcie sami:
kamień pasiasty - kamień optymizmu kamień pasiasty - kamień optymizmu kamień pasiasty - kamień optymizmu

Pomimo tego iż w tym kamieniu dominuje kolor szary kojarzony z szarością, szarzyzną, smutkiem to jest to kamień, który niejednokrotnie i nie jednemu człowiekowi dał wiarę i optymizm, ale również siłę, aby nigdy nie rezygnować z zamierzonego celu.

Kamienie szlachetne a optymizm

Pisząc o kamieniu optymizmu nie mogę pominąć informacji o kamieniach szlachetnych, które wg wierzeń mają leczniczą moc. Do kamieni wpływających na zwiększenie optymizmu, poprawę pogody umysłu, nastroju i witalności ;) zaliczane są m.in.: cytryn, oliwin, turkus, szmaragd czy topaz.
Zapraszam do obejrzenia naszej kolekcji biżuterii złotej: wisiorki, kolczyki złote i pierścionki z wymienionych wyżej kamieniami szlachetnymi.
Noszone niech poprawiają Wam nastrój;) dodają optymizmu i witalności.

Do usłyszenia
Jadwiga Sulkowska-Jucha


---------------------------------------

Źródła:

Cytat z wywiadu dla Polski Jubiler Nr 02/2014

Zdjęcia krzemieni ze strony największego kolekcjonera tych kamieni http://chalupczak.dll.pl/menu2.htm oraz magazynu Polski Jubiler

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 530 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
To nie jest mój pierwszy zakup. Jak zawsze obsługa, kontakt i realizacja na najwyższym poziomie. Polecam bardzo uczciwie, bo warto.
2024-05-19
Szybko, sprawnie, dobra jakość
pixel