Jak rozpoznać wartościową biżuterię? O próbach metali szlachetnych

2020-04-16
Jak rozpoznać wartościową biżuterię? O próbach metali szlachetnych
Jeśli chodzi o wybór biżuterii, warto pamiętać o starej, sprawdzonej maksymie: nie każde złoto, co się świeci. Jak wybrać naprawdę wartościowy naszyjnik? Jak nie dać się oszukać i odróżnić kolczyki złote od pozłacanych? Na te i inne tematy odpowiadamy w najnowszym wpisie na naszym blogu.

Jak nie dać się oszukać? Biżuteria, która jest warta Twoich pieniędzy

Nie chcesz się rozczarować? Pragniesz zainwestować w coś naprawdę wartościowego? A może szukasz biżuterii na prezent dla bliskiej osoby i boisz się nieprzyjemnej „wpadki”? Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź, czy na pewno masz do czynienia z uczciwym sprzedawcą i produktem, który jest wart Twojego budżetu. Kupując w internecie, wybieraj znanego i renomowanego jubilera, takiego jak Węc. 

Jako biżuterię złotą, oszuści często sprzedają wyroby z metalu potocznie nazywanego tombakiem, czyli stopu miedzi z cynkiem. Chociaż na pierwszy rzut oka rzeczywiście może przypominać metal szlachetny, jest nietrwały i dlatego też tani. Ma również mniejszą masę właściwą od złota, dlatego wyroby z niego wykonane są stosunkowo lekkie. Producenci zobowiązani są wybijać na takiej biżuterii znak MET. 

Jak sprawdzić, czy biżuteria powstała z metalu szlachetnego? Najprostsza lecz zawodna metoda to próba magnesu. Zarówno złoto, jak i srebro są diamagnetykami i nie reagują na magnes. Można więc sprawdzić, czy magnes przyciągnie nasze kolczyki złote, by mieć wstępną ocenę. Uwaga, dużo cenniejsza od srebra platyna jest paramagnetykiem, to znaczy, że magnes ją przyciągnie. Jednak w miarę dokładnym i prostym sposobem określenia czy to złoto/srebro, czy nie jest badanie cieczą probierczą. Złoto można badać tzw. chlorkiem złota (jeżeli wyrób odbarwia się oznacza to że jest innym metalem,lub zawartość czystego złota jest w nim niska, Srebro można sprawdzić cieczą chromową. Po nałożeniu cieczy na wyrób ze srebra jej zabarwienie na kolor pomarańczowy/czerwony oznacza że mamy do czynienia ze stopem srebra. Warto też orientować się w cenach metali i kamieni szlachetnych, zanim wydamy pieniądze na podróbkę. O czym jeszcze pamiętać? O próbach metali szlachetnych!


Próby metali szlachetnych - co warto wiedzieć?

Musisz wiedzieć, że w wyrobach jubilerskich nie stosuje się czystych metali szlachetnych, a jedynie ich stopy - te pierwsze są zbyt miękkie żeby można było wykonać z nich pierścionek czy kolczyki. Próba to po prostu wyrażony w częściach tysięcznych stosunek masy czystego metalu szlachetnego do masy stopu. Innymi słowy, to informacja mówiąca o tym, ile jednostek metalu szlachetnego znajduje się w 1000 jednostkach. 

Wyroby z metali szlachetnych przeznaczone do sprzedaży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi badania i cechowania przez organy administracji probierczej, znajdujące się w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Chorzowie, Częstochowie i Wrocławiu. Cechowanie polega na wybiciu lub wypaleniu laserem bezpośrednio na wyrobie specjalnego oznaczenia zwanego cechą.

Obowiązkowi cechowania nie podlegają wyroby ze złota, platyny o wadze powyżej 1 g, a ze srebra o wadze powyżej 5 g. 
Zawartość metali szlachetnych w Europie mierzy się systemem tysięcznym, gdzie: 1000 - 24 karaty, 916 - 22 karaty, 750 - 18 karatów, 585 - 14 karatów, 500 - 12 karatów, 417 - 10 karatów, 375 - 9 karatów, 333 - 8 karatów.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 562 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-09
Sprzedawca zatroszczył się o wszystko - od osobistego poinformowania o terminie przesyłki po gustownie zapakowane zamówienie. Dziękuję.
2024-10-29
Super obsługa! Jakość wyrobów bez zarzutu. Polecam!
pixel