Od pomysłu do gotowego wyrobu – czyli sztuka tworzenia biżuterii

2012-10-13
Od pomysłu do gotowego wyrobu – czyli sztuka tworzenia biżuterii
 

Od czego rozpoczniemy ? Jak w tytule – tutaj rzeczywiście wszystko zaczyna się od pomysłu!

  • Kto? Nasze projektantki: Marysia (Maja) i Monika. Opiszę pokrótce jak wygląda ich dzień.
  • Co? Siedzą, myślą szkicują, i znowu myślą. Szukają porównań, wizji natchnienia.

Dla mnie (szefa) to frustrujące, lecz nauczyłem się powstrzymywać emocje w oczekiwaniu na efekty :-). Dopiero gdy ta jedna myśl, jak iskra przeskoczy w Ich umyśle proces tworzenia można zacząć. Wtedy zmysły działają szybciej, ręce zapisują projekt. Taka chwila trwa niekiedy kilka godzin, innym znów razem kilkanaście minut. Potem wszystko powraca do normy … siedzą, szkicują, myślą …

Być może nie wiecie, lecz praca projektanta to nie same fajerwerki i ciągle trzymające w napięciu przeżywanie kontaktu z wysoką kulturą. W większości to trudne i twarde rzemiosło poparte doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami.

projekt pierścionka

Dlatego by się nie wypalić i mieć świeże spojrzenie jednocześnie realizowanych jest kilka projektów. Dzięki takiej organizacji pracy zawsze jest czas na odłożenie projektu, i spojrzenie na niego za kilka/kilkanaście dni świeżym okiem.

Słyszę nieraz że niektóre osoby w 2-3 godziny potrafią stworzyć nowy śliczny pierścionek, inny i oryginalny – wtedy uważam że to geniusze, lub … osoby niekompetentne. Tworzenie jest bowiem procesem ciągłym. Nieustanne testy, próby, poprawki i udoskonalenia. Zazwyczaj dopracowanie projektu to kilkanaście godzin pracy rozłożonych na kilka dni które są potrzebne na oswojenie się z wyjściowym szkicem i wprowadzanie udoskonaleń oraz zmian.

projektowanie pierścionka

Oczywiście, doświadczenie pozwala skracać sama pracę od strony technicznej i organizacyjnej. Jednak pomysł, wizja i natchnienie … tego nikt nie przeskoczy.

Nasze koleżanki korzystają bezpośrednio z 3 programów ułatwiających przelanie ich wizji tworzonej przez umysł na chmurę bitów zapisanych w pamięci komputera. Każdy z nich pozwala wyciągnąć w przygotowywanym wyrobie inne szczegóły. Pliki są przenoszone pomiędzy programami i modelowane do osiągnięcia doskonałości. Jest to również ciągła nauka, poznawanie nowych rozwiązań i umiejętność ich wykorzystania w praktyce.

Ponadto na pracowni mamy 4 świetnych jubilerów. Dwóch z nich bezpośrednio współpracuje z Mają i Moniką, pozostali mają inne obowiązki. Grześ (a powinniście wiedzieć że w firmie mamy aż 3 Grześków), oraz Tomek – obydwoje z dyplomami Mistrza Złotnictwa zajmują się przygotowaniem pomysłów dziewczyn. Dlatego współpraca pomiędzy nimi jest konieczna i niezbędna. Dobrze że odległości są u nas niewielkie, i gdy jest potrzeba łatwo się spotkać i przedyskutować problem.

Gdy efekt jest satysfakcjonujący, z wcześniej przygotowanego pliku wykonujemy prototypy wyrobu. Są one budowane ze specjalnej światło utwardzalnej żywicy na urządzeniu które wykonuje modele 3D. Jeżeli nie zetknęliście się dotychczas z taką technologią proszę sobie przypomnieć w jaki sposób drukuje się wcześniej stworzony obrazek na zwykłej drukarce.

żywica

Nasza działa podobnie, z tą różnicą że zamiast płaskiego wydruku na kartce powstaje wcześniej zaprogramowany przestrzenny przedmiot. Ten etap pozwala uprościć proces modelowania, i gwarantuje dokładne odwzorowanie pomysłów stworzonych przez nasze projektantki.

Model 3D może być wykonany w dwóch rodzajach. Jako wzór służący do praktycznego wizualizowania produktu, przeanalizowania jego mechaniki, ewentualnie sprawdzenia dopasowania poszczególnych elementów, lub jako model służący jako bezpośrednia forma z której wykonany zostanie element w złocie.

W drugim przypadku zostaje on dołączony do zestawu odlewanych elementów uformowanych z żywicy i wosku, następnie zalany w kuwecie masą odlewniczą (gips) i wypalony w piecu. O samym procesie wypalania i odlewania napiszę innym razem.

odlew

Po odlaniu model sprawdzany jest na pracowni, Porównywane są dane zawarte w specyfikacji przygotowanej przez projektantki z jego rzeczywistymi parametrami. W przypadku dużych różnic, w projekcie wprowadzane są zmiany i cały proces jest wykonywany na nowo.

prace wykończeniowe

Jeżeli założenia są zgodne z rzeczywistością przygotowywany jest model wzorcowy (tzw. matka). Z niego przygotowywane są formy gumowe służące do przygotowania woskowych modeli. Pozwala to na skrócenie procesu technologicznego do minimum, i uzyskanie powtarzalności wytworzenia modelu.

Jeśli korzystacie z naszej strony internetowej zapewne ważna jest jakość zdjęć produkt które dołączamy do jego opisu. Tym zajmuje się drugi Grześ. Korzystając z zaawansowanego oprogramowania przygotowuje zdjęcia produktów najlepiej oddające ich rzeczywisty wygląd. Zawsze najwięcej problemów ma z kamieniami naturalnymi. Szlachetne kamienie kolorowe są różne, praktycznie znalezienie dwóch takich samych kamienie jest niemożliwe, dlatego opracowanie ich uśrednionej barwy, czystości oraz struktury to niezwykle skomplikowane zadanie.

Teraz gotowy wyrób trafia już bezpośrednio na stronę internetowa i do naszego sklepu.

Zapraszam do komentowania wpisu.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2012
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 542 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-02
Praktycznie natychmiastowa odpowiedź na zapytanie w mail'u. Szybka realizacja. Miła obsługa w punkcie odbioru (osobistego). Polecam.
2024-07-03
doskonała obsługa, biżuteria jest po prostu piękna
pixel