Oprawianie kamieni - Twój Jubiler od kuchni

2013-08-08
Oprawianie kamieni - Twój Jubiler od kuchni
 

Dziś o oprawie kamieni jubilerskich; ich zaletach i wadach. Także o tym czy rodzaj oprawy ma znaczenie? Czy konkretne metody oprawiania kamieni mają wpływ na cechy kamienia, ich barwę, blask, urok???

W dzisiejszych czasach mamy wyroby jubilerskie, w których kamienie są klejone lub zatapiane oraz takie, w których kamienie są w oprawach jubilerskich. W naszej pracowni standardowo nie kleimy kamieni, tylko oprawiamy je w tradycyjnych oprawach jubilerskich.
W wyrobach jubilerskich najczęściej oprawiane są kamienie o okrągłym kształcie. Z reguły o szlifie brylantowym. Tak szlifowane są diamenty, szafiry, rubiny, cyrkonie i wiele innych kamieni naturalnych i syntetycznych.

Co to jest oprawa jubilerska?

kamienie szlachetne

Oprawa jubilerska to sposób umieszczenia kamieni (w szczególności szlachetnych) w przedmiotach ozdobnych. Kamień umocowany jest w ten sposób, że mechanicznie na jego krawędź nakładany jest metal. Dlatego zarówno brylanty jak i inne kamienie szlachetne muszą mieć odpowiednią twardość oraz muszą być odporne na nacisk.

W jaki sposób przygotowuje się przedmiot do oprawy jubilerskiej?

W miejscu, w którym ma znajdować się kamień przygotowywane jest specjalne gniazdo dopasowane do dolnej części kamienia, oraz elementy dociskające kamień do podłoża. Po ułożeniu kamienia w gnieździe elementy mocujące są z góry dociskane końcówką specjalistycznego narzędzia przez złotnika do momentu „zaciągnięcia” na kamień metalu mającego utrzymać go w ustalonym położeniu.

biżuteria

W zależności od rodzaju kamienia i koncepcji projektanta stosowane są różne rodzaje opraw:

Oprawa w krapach (pot. „łapkach”). To najbardziej tradycyjna i ponadczasowa oprawa. Inaczej nazywana także oprawą typu „chaton”, „szatonową”. To zakucie kamienia w 8 łapek. Przez lata uważano, iż oprawa kamienia w taką ilość łapek da trwałe osadzenie kamienia. Dziś wiemy, że aby kamień nie wypadł wystarczy znacznie mniej łapek- 6, 4 a nawet 2 łapki. Dobrze osadzony kamień nie powinien się ruszać; a łapki nie powinny haczyć ubrań. W naszej kolekcji najczęściej mamy oprawy z 4, 6 łapkami. Biżuteria z łapkami to zatem lepsze rozwiązanie na większe, wieczorne, eleganckie wyjście.

Zaletą takiej oprawy jest optyczne powiększenie kamienia. Światło pada na kamień z różnych stron i go rozświetla. Dzięki temu kamień świeci pełnym blaskiem.

Wadą- z reguły kaścik wystaje ponad obręcz pierścionka i należy uważać, aby nim nie zahaczyć.


ap-4027 bp-75


Oprawa w korny (pot. „kuleczki”)
. Jeśli oprawiamy kamień na powierzchni to można oprawić go w korny, czyli takie kuleczki.

Zaletą Oprawa prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie.
Wadą Jeśli korny jest na bardziej otwartej części materiału może ulegać powolnemu ścieraniu – trzeba sprawdzać w jakiej są kondycji.



BP-83B

Oprawa pełna: kamień jest zakuty w materiał aż do jego górnej płaszczyzny, czyli aż nad rondystę. Kamień oraz materiał tworzą pod palcami jedną płaszczyznę.

Zaleta: Jest to najbardziej bezpieczna oprawa dla kamienia. Nie haczy ubrań.

Wada: Przez to, że oprawa okrywa cały kamień- światło wydobywa się tylko górą a co za tym idzie mniej się błyszczy. Co w przypadku brylantu skutkuje jego mniejsza brylancją.
JP-57B

Oprawa carga to także rodzaj oprawy pełnej, której kamień jest umieszczony na obręczy. Najczęściej oprawiane są w tą oprawę kamienie o szlifie kaboszon. Kamień w tej oprawie trzyma się bardzo stabilnie. Znacznie rzadziej dochodzi w niej do sytuacji wypadnięcia kamienia. Biżuteria z oprawą carga jest zatem lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o biżuterię codzienną Podobnie jak wyżej – światło nie przedostaje się na wylot co zaciemnia kamień, dlatego taką oprawę stosuje się raczej w przypadku kamieni, które i tak nie przepuszczają w ogóle światła, czyli turkus, koral, onyks.

Zaleta: Jest to najbardziej bezpieczna oprawa dla kamienia.

Wada:stosuje się tylko raczej do kaboszonów i kamieni nieprzepuszczających światło.

SJ-28

Oprawa kanałowa (channel setting) metoda stosowana przy oprawie kilku kamieni, które ułożone sa w rzędzie w wyciętym kanale (zarówno w pierścionkach jak i obrączkach). W oprawie kanałowej kamienie zaciskane są od góry.

Zaleta: duża ilość światła dostaje się z 2 przeciwległych stron dzięki czemu wydobywa blask kamieni ( ale nie od spodu). Bezpieczna oprawa- kamienie nie wypadną i są gładkie w dotyku. W taka oprawę są oprawiane także kamienie szlachetne.

Wada:W szczelinie może bardziej się gromadzić brud.

 

 Jp-59  ST-84Z

 

Oprawa w lustro:

Oprawa w lustro: Oprawa w lustro lub jak kto woli w reflektor. Ten sposób oprawy polega na zakuciu kamienia na całym obwodzie. Powstaje w ten sposób powierzchnia równa i gładka. Jeśli kamień jest oprawiony ciut niżej to może być jeszcze wokół niego wykonane tzw. Lustro, które dodatkowo doda optycznego efektu ponieważ będzie się w nim odbijało światło.

Zaleta:Bardzo stabilna oprawa kamienia.

Wada: jeśli z przyczyn ukruszenia się kamienia lub wytarcia się oprawy kamień wypadnie to zazwyczaj ponowne oprawienie z reguły wiąże się z nawierceniem większego otworu i oprawą większego kamienia.

 SK-19-8  Łn-18

Oprawa micro pave: tą oprawę stosuje się aby stworzyć jednorodną powierzchnię wysadzaną kamieniami. Wszystkie kamienie ( zazwyczaj w bardzo dużej ilości) oprawione są na jednakowym poziomie. Dzięki temu refleksy światła nakładają się na siebie i wyrób lśni efektownym blaskiem.

Zaletaidealne wydobycie blasku

Wada: Źle oprawione kamienie pozostawiają szparki między kamieniami, co ułatwia wypadnięcia kamieni.

lpk-64  

Oprawa na bolcu – najczęściej stosowana przy oprawie pereł w wyrobach jubilerskich. W kamieniu wiercony jest jedynie otwór i nasadzany na niewielki bolec, który jest wysmarowany specjalnym spoiwem i która ma utrzymać perłę na miejscu.

ZaletaDzięki tej oprawie perła widoczna jest niemalże z każdej strony.

Wada: Perła jest organizmem podatnym na wilgoć i suszę przez co może się zmieniać.

jp-94  


Oczywiście, aby uatrakcyjnić wygląd wyrobu stosuje się techniki mieszane;) Pozdrawiamy zespół

WĘC-Twój Jubiler

Artykuł na podstawie m.in. informacji z gazety Polski jubiler 2011/01-02

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2013
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 551 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-09
Szybko ,sprawnie.jestem zadowolona.
2024-09-04
Profesjonalizm i troska o klientach sklepu. Gorąco polecam!
pixel