Pierścionek z diamentem czy brylantem?

2020-04-16
Pierścionek z diamentem czy brylantem?
Zdarza Ci się używać słowa „diament” i „brylant” jako synonimów? Sprawdź, czy rzeczywiście nie ma między nimi różnicy i jaka biżuteria jest marzeniem eleganckiej kobiety - pierścionki z brylantami czy pierścionki z diamentami? Rozwiązujemy tę odwieczną zagadkę!

Pierścionki z brylantami a pierścionki z diamentami - jak jest różnica?

Czy brylant i diament są tym samym? Czy można je traktować jako synonimy? Który z nich jest bardziej wartościowy? I, co najważniejsze, czy lepiej wybrać pierścionki z diamentami czy te zdobione brylantem? Tak naprawdę diament i brylant to ten sam minerał, oszlifowany w inny sposób. 

Diament to kamień szlachetny, naturalnie występujący w przyrodzie. Posiada charakterystyczną powierzchnię o średnim połysku. Chociaż jest niezwykle cenny (to najdroższa naturalna substancja), tak naprawdę to jedna z pięciu odmian… węgla. Ma nieregularny kształt, przypominający sześcian lub ośmiościan i charakteryzuje się niezwykłą twardością. 

Brylant to nic innego, jak oszlifowane w odpowiedni sposób i uformowane w konkretny kształt diamenty. Nazwa brylant zarezerwowana jest do określania diamentu o szlifie okrągłym, posiadającego nie mniej niż 57 fasetek i okrągłą rondystę. Z tego co najmniej 32 fasetki i tafla w górnej części, oraz co najmniej 24 fasetki i kolet w części dolnej. Dopiero tak przygotowane, nabierają niezwykłego blasku i umieszczone w biżuterii mogą być określane mianem brylantu. Podsumowując: brylant to diament oszlifowany do formy okrągłej w pełnym szlifie brylantowym. Wszystkie inne szlifowane diamenty nie spełniające tego warunku nazywamy diamentami (z podaniem rodzaju szlifu). Pierścionki z diamentami mogą mieć oprawione brylanty, lub diamenty w innych kształtach. Nieraz nazwą brylant określa się diamenty które nie spełniają warunku (kształt okrągły i pełny szlif brylantowy), jest to nieprawidłowe. Takie kamienie powinny być opisane "diament o kształcie". Trochę to skomplikowane, lecz dzięki tej wiedzy łatwiej będzie porównać różne rodzaje diamentów. 

Co sprawia, że brylanty są takie drogie?

Pierścionki z brylantami to prawdziwa inwestycja - zachwycają swoim wyglądem, ale nie należą do najtańszych. Co wpływa na ich cenę? Wszystko zaczyna się od wyglądu diamentu (czyli samego kamienia w surowej, wydobytej z ziemi formie). Przy ocenie diamentów stosuje się zazwyczaj tak zwaną zasadę 4C. Kryteriami oceny są: karat (masa kamienia), kolor (diament powinien być bezbarwny), klarowność (innymi słowy przejrzystość) oraz czystość (brak ciał obcych wewnątrz kamienia lub innych skaz). 

Do ogólnej oceny kamienia dochodzi jeszcze jeden ważny element, czyli sam szlif diamentu, zamieniający go w brylant. Do obróbki najczęściej używa się szlifu okrągłego, nazywanego też szlifem brylantowym. Kamienie bywają też formowane za pomocą szlifów: owalnego, szmaragdowego, princess, markiza, serce, łezka lub trójkąt.

Pierścionki z diamentami to tak naprawdę pierścionki z brylantami, czyli tymi samymi kamieniami, poddanymi odpowiedniej obróbce, szlifowaniu i formowaniu. Od lat stanowią absolutną kwintesencję elegancji i luksusowego stylu!
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 530 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-03
Klient informowany jest na bieżąco o każdym kolejnym etapie, aż do końcowego, a na wszelkie pytania otrzymuje natychmiastową odpowiedź. Zdecydowanie polecam.
2024-06-16
Zyczylbym sobie o innym klientom takiej obslugi i uslugi zawsze i wszedzie . Bardzo profesjonalny kontakt a usluga na najwyzszym poziomie !!!! Nie bede sie rozpisyeal . Kupcie tutaj raz a zswsze bedziecie wracac .
pixel