Rubin, kamień namiętności

2013-02-23
Rubin, kamień namiętności
 

Jego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa rubeus, oznaczającego czerwony. W zależności od domieszki tlenku chromu i żelaza osiąga całą paletę odcieni czerwieni – od delikatnego różu do ciemnej purpury. Najbardziej cenione są rubiny o głębokiej barwie czerwieni z lekkim odcieniem purpurowym lub niebieskim, zwanym ‚gołębią krwią’. Takie występują w Birmie. Znacznie jaśniejsze wydobywane są na Cejlonie, ciemniejsze o brunatnym odcieniu – na Tajlandii. Bogate złoża rubinów znajdują się również w Pakistanie, Sri Lance, Kampuczy, Tanzanii, Afganistanie i Stanach Zjednoczonych.

Cachy charakteryzujace rubin

Najbardziej poszukiwane są rubiny w których obserwuje się zjawisko asteryzmu, czyli przesuwających się smug światła w kształcie gwiazdy. To zjawisko optyczne powodowane jest obecnością igiełkowych kryształków rutylu. Najwspanialszym tego przykładem jest Edwardes Ruby o masie 167 karatów, który można oglądać w Brytyjskim Muzeum Historii Naturalnej.

rubin

Źródło: jewelinfo4u.com

Innym fascynującym rubinami są gwiaździsty Rosser-Reeves o wadze 138,7 karata (obecnie w kolekcji Muzeum Historii Nauk Przyrodniczych w Nowym Jorku) oraz rubin De Longa ważący 100 karatów, znajdujący się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.

rubin edwarda

Źródło: jewelinfo4u.com

Rubiny mają podobne właściwości fizyczne co szafiry: charakteryzują się wprawdzie dużą twardością, ale są bardzo kruche. Ich obróbka wymaga ogromnej cierpliwości, co przekłada się na cenę. Są bardzo wytrzymałe na działanie czynników mechanicznych i mają wysoką temperaturę topienia. Niemniej jednak rubiny są znacznie rzadziej spotykane niż szafiry.

Zespół firmy WĘC-Twój Jubiler
Pokaż więcej wpisów z Luty 2013
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Szybkość realizacji, jakość usługi i produktu, życzliwość i dostępność Sprzedającego zasługują na uznanie i polecenie! Dziękujemy firmie WĘC za pomoc, usługę grawerowania w błyskawicznym terminie, co pozwoliło nam obdarować Bliskiego w dniu jego święta.
2024-04-28
Wszytko super, dziękuję
pixel