Tradycja dawania pierścionka zaręczynowego

2020-04-20
Tradycja dawania pierścionka zaręczynowego
Oświadczyny bez pierścionka zaręczynowego się nie liczą! Jeśli nie zastanawialiście się  dotąd, z czego wynika tradycja jego ofiarowania, teraz macie ku temu najlepszą okazję! Oto wszystko, co musicie wiedzieć na temat najpiękniejszego z zaręczynowych gestów.

Pierścionki zaręczynowe na przestrzeni dziejów

Wielu badaczy wychodzi z założenia, że pierwszym miejscem, w którym rozpoczęto zwyczaj ofiarowania wybrankom serca pierścionków, był starożytny Egipt. Były one wykonywane z drucika i pozbawione ozdób. W starożytnym Rzymie i Grecji noszono pierścionki zaręczynowe tak, jak robimy to teraz - na czwartym palcu, nazywanym serdecznym. Był to zwyczaj zarezerwowany dla zamożnych.

W XIII wieku pierścionki zaręczynowe stały się naocznym symbolem przynależności zakochanych w okresie narzeczeństwa. Był to efekt prawa, jakie ustanowił papież Innocenty III, ogłaszający, że pomiędzy zaręczynami a sakramentem ślubu musi minąć odpowiednia ilość czasu.

W 1477 roku po raz pierwszy wręczono pierścionek zaręczynowy z brylantem. Austriacki arcyksiążę Maksymilian podarował go Marii z Burgundii, ustanawiając nową modę, która opanowała zamożne klasy społeczne.

Na popularność pierścionków z diamentem wpłynęła też (znacznie później) firma jubilerska De Beers, która wprowadziła do swoich kampanii reklamowych slogan „diament jest wieczny”, przekonując klientów, że najlepszym wyborem na oświadczyny są właśnie pierścionki zaręczynowe z diamentem.

Przybliżając historię pierścionka zaręczynowego, nie sposób nie wspomnieć o Tiffanym. Ten jubiler w 1886 roku wprowadził na rynek swój najsłynniejszy model, nazywany do dziś the ring of ring, czyli The Tiffany Setting. Czym się charakteryzuje? Brylant po oszlifowaniu osadzony zostaje w oprawie ze złota lub platyny. Gniazdo, w którym spoczywa kamień, składa się z 6 zębów. Diament może dzięki temu zachwycić maksimum swojego blasku. 

Zaręczyny po polsku 

W czasach nowożytnych ukształtował się w Polsce zwyczaj zrękowin, których ważnym elementem było obdarowanie przyszłej narzeczonej pierścionkiem zaręczynowym. Miały one doprowadzić do ślubu, a co za tym idzie - do połączenia majątków rodzin narzeczonych. Podczas takiej uroczystości obecni byli bliscy, a narzeczonym przewiązywano ręce nad bochnem chleba, symbolizującym dostatek, pomyślność i płodność.

Pierścionek zaręczynowy to nieodłączny element oświadczyn. Najsłynniejszy zaprojektowano pod koniec XIX wieku w pracowniach jubilera Charlesa Lewisa Tiffany’ego, ale z sukcesem możesz też sięgnąć po nasze modele. Twoja wybranka nie będzie mogła się oprzeć ich urokowi!
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
jest bardzo trafiony i taki jaki wyobrażałam sobie i bardzo szybko zrealizowane zamówienie
2024-05-06
Szybkość realizacji, jakość usługi i produktu, życzliwość i dostępność Sprzedającego zasługują na uznanie i polecenie! Dziękujemy firmie WĘC za pomoc, usługę grawerowania w błyskawicznym terminie, co pozwoliło nam obdarować Bliskiego w dniu jego święta.
pixel