Tureckie zwyczaje ślubne

2015-05-14
Tureckie zwyczaje ślubne
 

Długa droga do małżeństwa

W tradycji tureckich ślubów bardzo ważnym etapem jest tzw. „match-making”. Jest to nic innego, jak dobieranie się w pary. Nie przebiega to zwyczajnie, jak w krajach chrześcijańskich. Rodzina chłopaka wybiera dla niego żonę i idzie do jej rodziców z propozycją połączenia się dwóch rodzin. Narzeczeni poznają się dopiero podczas zaręczyn, które odbywają się w późniejszym czasie. Dzisiaj zwyczaj ten nie jest już tak bardzo pielęgnowany. Młodzi ludzie pobierają się z miłości, a nie z rozsądku. Istnieją jednak jeszcze wioski, gdzie ojciec „kobiety na wydaniu” wystawia na dachu budynku butelkę na znak, że mieszka tutaj dziewczyna, która poszukuje męża.

„Z rozkazu Allaha, przez wolę proroka, prosimy waszą córkę, żeby wyszła za naszego syna” – te słowa padają podczas ceremonii oświadczyn i wypowiada je ojciec narzeczonego. Zanim jednak to nastąpi, rodzina Pana Młodego wysyła do domu Panny Młodej osobę, która ma poinformować o zamiarach zorganizowania ślubu. Matka i ojciec młodej dziewczyny po wspólnej decyzji odsyłają odpowiedź w ten sam sposób. Przy oświadczynach dziewczyna, która ma wyjść za mąż jest ostatni raz pytana o zgodę. „Jak sobie życzycie” oznacza, że przyjmuje oświadczyny. Następnie dwie rodziny wspólnie zasiadają do tureckiej kawy, przygotowanej przez matkę Panny Młodej. W niektórych regionach to sama dziewczyna przygotowuje kawę, zamiast cukru dodaje soli. Jeżeli narzeczony wypije napój bez narzekania, oznacza to, że będzie dobrym mężem.

Następnie odbywa się ceremonia umowy i zaręczyn. Rodzina Pana Młodego wysyła do dziewczyny prezenty, po czym dochodzi do zaręczyn, w których uczestniczą obie strony. Wydarzenie to może być skromne lub bardzo wystawne w zależności od zamożności rodzin. Uroczystości towarzyszą tradycyjne tańce ludowe i lokalna muzyka. Panna Młoda dostaje również pierścionek i upominek zaręczynowy od matki swojego narzeczonego, co potem czynią również wszyscy goście od strony Pana Młodego. Ważne jest, aby pamiętać od kogo jest dany prezent, ponieważ kiedy przyjdzie kolej danej osoby na małżeństwo, powinno się podarować podobny upominek. Ceremonia kończy się przybraniem narzeczonej w złoto, zakrywane ma ręce, nadgarstki, szyje oraz palce.

Trzydniowe wesele

Pierwszego dnia następuje przewiezienie posagu Panny Młodej do domu jej przyszłego męża, a następnie w miejsce, gdzie będą razem mieszkać. Jest to niezwykle barwna ceremonia, której towarzyszą muzycy, grający na tamburynach i bębnach, głośno i wesoło przy tym śpiewając. Drugi dzień to dzień hamamu Panny Młodej, która wraz ze swoimi przyjaciółkami i krewnymi idzie do łaźni tureckiej. Tam myją się i palą kolorowe świece, po czym młoda dziewczyna okrywana jest bogato zdobioną chustą, zwaną embroidered shawl. Wieczór to noc henny, w której uczestniczą tylko kobiety. Wszyscy goście bawią się przy grze lokalnych muzyków, po czym Panna Młoda ubierana jest w narodowy strój- bindalli. Wesoła muzyka zamienia się w smutne pieśni, które często doprowadzają do płaczu i wzruszeń. Matka nakłada na ręce córki henne, a następnie trwają huczne tańce i śpiewy. Trzeci dzień to dzień ślubu. Pan Młody jedzie do domu swojej przyszłej żony w towarzystwie orszaku i muzyków. Panna Młoda przed opuszczeniem domu jest obwiązywana scarlet ribbon na znak dziewictwa. Następnie wszyscy jadą do miejsca, gdzie będzie odbywać się ślub.

Tureckie wesele dziś

Wesele odbywa się najczęściej w weselnych salonach, gdzie przyszli małżonkowie mogą wziąć ślub cywilny. Po tej ceremonii rozpoczyna się zabawa przy tradycyjnej, ludowej muzyce oraz współczesnych przebojach. Jest to połączenie pięknej tradycji z nowoczesnością. Pierwszy taniec Pary Młodej, po którym muszą oni pozostać na parkiecie, aby zabawiać gości. Kolejną częścią wesela jest ceremonia obdarowywania. Małżonkowie dostają złote monety, które potem wymieniają na pieniądze, pieniądze i dużo pięknych i szczerych życzeń. Po ceremonii są obrzucani ryżem, słodyczami i pieniędzmi. Całe przyjęcie jest niezwykle barwne i opiewa w radość i szczęście. Po skończonej uroczystość cały orszak towarzyszy małżonką w drodze do domu, gdzie przed wejściem kobieta tłucze doniczkę i butelkę, a Pan Młody wpychany jest przez innych do domu.

Nie jest powiedziane, że ślub w Turcji musi być tak tradycyjny i z elementami mocno zakorzenionych rytuałów. Bogato zdobiona suknia Panny Młodej jest zastępowana zwykłą białą, która jest popularna w naszej kulturze. Doskonale wiemy, że również u nas odchodzi się od pewnych przyzwyczajeń i wprowadza pewne innowacje. Ślub jest niezwykłym wydarzeniem i bardzo pięknym przeżyciem w kulturze każdego narodu. We wszystkich zakątkach świata wygląda on inaczej, ale łączy je jedno- wejście no nową, wspólną drogę życia.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 494 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-13
Bardzo ładny produkt. Szybka realizacji. Doskonała obsługa klienta. Polecam!
2024-02-05
Medalik sw. Franciszka jest ładnie wykonany
pixel