W Egipcie inaczej niż w Europie
Okazuje się, że to co widać z okna hotelowego w Egipcie mocno bliskie jest standardom europejskim, kusi ceną i jakością, ale znacząco odbiera od reszty kraju. Już za murami hotelu widać codzienność i prowincję, a im dalej od Nilu tym bieda jeszcze większa. Dla zwykłego śmiertelnika obyczaje egipskie mogą być zagadką, a nawet niespodzianką. Tak jest właśnie ze ślubem i weselem egipskim.
Inne niż wszystkie
Aby był ślub, najpierw muszą być zaręczony. Pan Młody, pewny swojej miłości do ukochanej, chcąc się oświadczyć swojej partnerce, kupuje jej zestaw złotej biżuterii. Nie jest to tylko pierścionek zaręczony. W zestawie znajduje się już obrączka, kilka pierścionków, łańcuszek z wisiorkiem w kształcie serca, co najmniej trzy bransoletki oraz trzy pary kolczyków. Kosztowne? To dopiero początek. Co ciekawe, obrączki w Egipcie nosi się od narzeczeństwa. W momencie ślubu trafiają one z palca serdecznego prawej ręki na palec serdeczny lewej ręki. Jeśli Pan Młody wyznaje islam, to ma srebrną obrączkę, bowiem religia ta zakazuje noszenia złota. Obostrzenie to nie dotyczy kobiet.
Jak wiemy, życie pisze różne scenariusze i może się zdarzyć tak, że zaręczyny zostaną zerwane. Wówczas – jeśli do rozstania dochodzi w winy mężczyzny – podarunek nie podlega zwrotowi. Jeśli kobieta rezygnuje z małżeństwa, jest ona zobligowana oddać podarunek.
Nie wszyscy Egipcjanie są zamożni, dlatego zdarzają się sytuacje, że Pana Młodego nie stać na poczęstunek. W takich sytuacjach kupuje on jedynie obrączkę i jednocześnie zobowiązuje się do podpisania kontraktu, w którym ustala się, że wartość pozostałej części biżuterii wynosi np. 6 tys. egipskich funtów. Jeśli dojdzie do rozwodu, mężczyzna kwotę tę wpłaca byłej partnerce. Egipskie zaręczyny mają swoją nazwę – to chutba lub chutuba.
Wesele w Egipcie
Mężczyzna podczas zaręczyn daje kobiecie specjalną szabkę z biżuterią. Podczas ślubu wręcza jej mahr. Jest to dar ślubny wręczany w złocie lub gotówce. Mahr można podzielić na dwie części – pierwsza część wręczana jest w momencie ślubu, a druga stanowi zabezpieczenie dla Panny Młodej na wypadek rozwodu. Warto wiedzieć, że w tradycji egipskiej majątek kobiety jest nienaruszalny, a więc mąż nie może z niego korzystać w żaden sposób. Idąc dalej, jeśli kobieta jest muzułmanką, to swoje zarobki powinna przeznaczać tylko na własne potrzeby. Ma to swoje przełożenie na sprawy spadkowe – kobieta po ojcu w przypadku śmierci dziedziczy o połowę mniej niż syn.
Jeśli chodzi o samo wesele, to można stwierdzić, że w Egipcie liczy się przede wszystkich przepych. Same uroczystości zaczynają się już dzień wcześniej. Czas ten przeznaczony jest na końcowe sprawy, poprawki, na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik.
W dniu wesela Pani Młoda udaje się do salonu piękności, w którym spędza….cały dzień. W tym czasie w domie Pana Młodego odbywa się już przyjęcie. Najczęściej ( choć nie zawsze ) na egipskich weselach nie ma jedzenia, są tylko napoje i torty. Dlatego też każda z rodzin gości u siebie w domu, w ciągu dnia tych, których chce poczęstować obiadem. Około 20.00 goście wyruszają po Panią Młodą i razem udają się na dalszą zabawę. W trakcie wesela można zobaczyć tradycyjny pokaz z ogniami, zawsze ustawia się długa kolejka z życzeniami. Pani Młoda często ma przygotowane aż 4 kreacje weselne.
Islam i małżeństwo
Egipt jest krajem muzułmańskim, a w tej religii małżeństwo jest jedną z najważniejszych wartości. Aby zawrzeć związek małżeński kobieta powinna mieć ukończone 16, a mężczyzna 18 lat. Jeszcze jakiś czas temu za mąż wychodziły nawet 12 – letnie dziewczynki. Rodziny zamożne często wyprawiają wesele w pięciogwiazdkowych hotelach, a na parkiecie można zobaczyć nawet 300 gości (zdarzają się wesela na 500 osób). W domu weselnym zazwyczaj wykonany jest ołtarz z kwiatów, na tle którego ustawiona jest specjalna kanapa lub zdobione fotele dla Pary Młodej. W czasie wesela goście mogą ich podziwiać i robić sobie z nimi zdjęcia.
Tekst: Dariusz Brzezicki
Wszystkie zdjęcia publikowane są na podstawie umowy licencyjnej z dnia 2015-03-20