Właściwości złota – drogocenne fakty i mity z tombaku

2013-12-23
Właściwości złota – drogocenne fakty i mity z tombaku
 

Prozdrowotne właściwości złota docenili już starożytni Chińczycy, którzy około 2500 roku przed naszą erą wykorzystywali je do leczenia schorzeń skóry, serca, wątroby i kości. W starożytnej Grecji złotu nadawano właściwości uspokajające, a w średniowieczu – stosowano je jako panaceum na świerzb, padaczkę, trąd czy dolegliwości związane z chorobami wenerycznymi.

Także w Polsce – niegdyś prawdziwym, złotym Eldorado – szybko doceniono właściwości tego niezwykłego kruszcu. A przy okazji nadano mu też kilka iście magicznych cech.

„Weźmisz złoto obrączkę…”

Jakub Wędrowycz, najsłynniejszy egzorcysta-amator i bohater serii bestsellerów autorstwa Andrzeja Pilipiuka – do odganiania uroków stosuje „czarno kurę”. Nasi praprzodkowie, aby obronić się przed klątwami czy chcąc zapewnić sobie pomyślność, sięgali po złoto.

obrączka

Źródło: www.flickr.com

Część z tych (zwykle ludowych) metod funkcjonuje w szeroko rozumianej kulturze po dziś dzień. Wszyscy przecież wiedzą, że najlepszym panaceum na szpecący, obsiadający powiekę jęczmień jest złota obrączka, którą należy regularnie pocierać chore oko. To jednak nie wszystko! Złoty łańcuszek czy złoty pierścionek warto zabrać na ważny egzamin czy na rozmowę o pracę. Złoto to królewski symbol – kruszec zapewniający powodzenie, awans i wszelką pomyślność.

Złoto także pomaga w odpieraniu złych uroków. Jeśli chcemy chronić się przed intencjami nieprzyjaciół czy ludzką złośliwością – dobrze jest mieć zawsze przy sobie złotą biżuterię. A kiedy marzy nam się fortuna – do portfela należy (obok symbolicznego grosika) wrzucić drobną, złotą bryłkę.

Drogocenne właściwości

Oczywiście, do mitów i przesądów warto podchodzić z pewną rezerwą. Popularność złota i jego sława jako kruszcu dobrego na wszystko wynika z niezwykłych właściwości tego pierwiastka, który nie dość, że jest wyjątkowo rzadki, to jeszcze cechuje się zaskakującą zdolnością do wchodzenia w reakcje z innymi metalami, jest wyjątkowo miękki i ciągliwy (dzięki temu poddaje się obróbce), przez co znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach i uznawany jest za panaceum uniwersalne.

Ponadto, złoża złota są mocno ograniczone (zwłaszcza, kiedy porówna się zasoby kruszcu ze stale rosnącym popytem). W średniowiecznej Polsce dla przykładu złoto wydobywano na Dolnym Śląsku, w Pieninach i Tatrach, a rodzima Złotoryja uchodziła za prawdziwe, złote Eldorado. Niestety, masowe wydobycie złota wyczerpało polskie złoża, a ostatnią, rodzimą kopalnię tego kruszcu (w Złotym Stoku) zamknięto w 1961 roku.

Złoto w służbie zdrowia

Mimo że złoto w Polsce nie jest już wydobywane, to między innymi pochodzący z rodzimych złóż kruszec posłużył Robertowi Kochowi w sformułowaniu dowodu o zbawiennym dla zdrowia działaniu tego pierwiastka.

rubin

Źródło: www.flickr.com

Badacz odkrył w 1890 roku, że cyjanek złota wyraźnie hamuje rozwój bakterii wywołujących gruźlicę. Po ogłoszeniu przełomowych wyników rozpoczęto serię badań mających uzasadnić stosowanie złota w szeroko rozumianej farmakologii. Dzisiaj, złoto (które jest źle wchłaniane z przewodu pokarmowego) wykorzystuje się między innymi w iniekcjach domięśniowych zalecanych w terapii wycelowanej w reumatologiczne zapalenie stawów. Błyszczący, drogocenny kruszec doceniany jest także za właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne oraz za umiejętność hamowania procesów powiązanych z rozwojem chorób autoimmunologicznych (na przykład tocznia, bielactwa czy łuszczycy). Złoto stosuje się także w walce z alergią i… przewlekłymi wypryskami skórnymi!

Terapie z zastosowaniem złota nie mogą być jednak przeprowadzanie w domowych, amatorskich warunkach. Leczenie kruszcem wymaga stałego nadzoru lekarskiego, bo podanie zbyt dużych dawek złota (których organizm nie zdąży wydalić) może doprowadzić do licznych, groźnych komplikacji

Złota maska i… kosmetyczna maseczka!

O tym, że złoto może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie przekonały się już starożytne, japońskie modnisie, które błyszczący kruszec wykorzystywały nie tylko do ozdabiania ciała, ale i do pielęgnacji urody. Stosowany z umiarem puder z dodatkiem złota – owszem – powstrzymywał proces starzenia się skóry i rozjaśniał cerę. Niestety, długie i nadmierne używanie takiego specyfiku kończyło się pokrzywką, powstaniem rumienia i wystąpieniem niepokojącego (i zapewne mało komfortowego), metalicznego posmaku w ustach.

Współcześni dermatolodzy i chirurdzy plastyczni także stosują złoto, które jest wielkim, kosmetologicznym hitem. Złote, cieniutkie nitki implantuje się w skórę, która po takim zabiegu szybciej się regeneruje i odzyskuje blask. Złoto stosuje się także w zabiegach rozjaśniających przebarwienia i w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, zwężających pory i chroniących skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, a złociste drobinki dodaje się do luksusowych pudrów, balsamów i kremów.

złoto

Źródło: www.flickr.com

Na wyposażeniu prestiżowych gabinetów urody znaleźć można też tajemnicze machiny wyposażone w wykonane ze złota (23 karaty) łyżeczki, wykorzystywane podczas zabiegów na twarz, dekolt i ramiona. Taka kosztowna terapia wydatnie poprawia owal twarzy, likwiduje opuchliznę, rozluźnia mięśnie i działa przeciwzmarszczkowo.

Stosowanie kosmetyków wzbogaconych złotem jest dzisiaj (dzięki zaawansowanym badaniom i wieloletnim testom jakim poddawany jest pojedynczy produkt) całkowicie bezpieczne. Kremy, maski czy maseczki zawierają koloidalne złoto, a więc zawiesinę z mikroskopijnych cząsteczek zanurzonych w wodzie destylowanej. Taki roztwór nie tylko pomaga w walce z trądzikiem czy stymuluje syntezę kolagenu, ale i odbudowuje siły witalne i pomaga w skumulowaniu w organizmie pozytywnej energii. Nie wiadomo tylko, czy działa na jęczmień. Chociaż, z drugiej strony, nie jest to aż tak bardzo istotne. Przecież na szpetne, gronkowcowe ropienie atakujące powiekę najlepsze są okłady ze złotej obrączki…

Dokładne informacje na temat złota znajdziecie: http://www.wec.com.pl/Zloto-historia–clinks-pol-60.html

Tekst: Anna Kunicka

Licencje do zdjęć:

  • Fot. 1. Weźmisz złoto obrączkę… (zdjęcie na lic. CC, autor – Hellfire8888)

    http://www.flickr.com/photos/chongchiang/3310820211/sizes/z/in/photostream/

  • Fot. 2. Złote sztabki (zdjęcie na lic. CC, autor – digitalmoneyworld)

    http://www.flickr.com/photos/digitalcurrency/2438940578/sizes/z/in/photostream/

  • Fot. 3. Uwaga, złoto uzależnia! (zdjęcie na lic. CC, autor – San Diego Shooter)

    http://www.flickr.com/photos/nathaninsandiego/7559312898/sizes/l/in/photostream/

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2013
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 562 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-30
Wszystko w jak najlepszym porządku. Kontakt ze sklepem bardzo dobry.
2024-11-19
Perfect
pixel