Co oznacza pierścionek na kciuku? A co na palcu serdecznym? O symbolice biżuterii

2020-01-10
Co oznacza pierścionek na kciuku? A co na palcu serdecznym? O symbolice biżuterii
Nie od dziś wiadomo, że biżuteria może mieć symboliczne znaczenie. Wyjątkowo traktujemy przecież nie tylko pierścionki zaręczynowe czy obrączki ślubne, ale też złote czy srebrne dodatki z grawerem, ofiarowane przez w prezencie, na przykład na rocznicę czy Walentynki. Jakie znaczenie ma to, na którym palcu nosimy pierścionki? Poznaj najważniejsze zasady.

Co symbolizuje pierścionek na kciuku?

Pierścionek noszono na kciuku już w starożytności, na przykład w Grecji. Od zawsze był rodzaj talizmanu, który symbolizował siłę oraz witalność. Dziś to przede wszystkim znak, że… znamy się na trendach i jesteśmy otwarci na modowe nowinki. Niektórzy traktują też pierścionek noszony na kciuku jako wizualny symbol przynależności do społeczności osób homoseksualnych. 

Co oznacza pierścionek noszony na palcu wskazującym?

W kulturze żydowskiej na palcu wskazującym nosi się obrączki. Z kolei w chrześcijaństwie przyjęło się, że ozdoby noszą w tym miejscu wysoko postawione i ważne osobistości, na przykład kościelni hierarchowie. Dziś piękne dodatki, na przykład pierścionki z białego złota, noszą na palcu wskazującym modne kobiety, które chcą zwrócić uwagę na swoją biżuterię.

Pierścionek na palcu środkowym - jakie ma znaczenie?

Według chińskiej filozofii ying i yang, pierścionki na palcu środkowym pomagają zachować równowagę. To najczęściej wybierane miejsce dla ozdób, które nie są ani  pierścionkiem zaręczynowym, ani obrączką.

O czym mówi pierścionek na palcu serdecznym?

Przedostatni palec, nazywany serdecznym zarezerwowany jest przede wszystkim dla pierścionka zaręczynowego, a później - dla obrączki ślubnej. W kulturze większości krajów tego rodzaju ozdoby nosi się na lewej, a więc bliższej sercu, dłoni. Inaczej jest w naszym kraju, Rosji czy Indiach, w których symbolizującą miłość i wierność biżuterię nosi się na prawej dłoni.

Pierścionek na małym palcu - co to znaczy?

Pierścionki na małym palcu kiedyś były symbolem władzy. Na obrazach dawnych mistrzów można dostrzec sygnety z rodowymi herbami, wsunięte właśnie na ostatni palce. Dziś, w niektórych kulturach, noszone w ten sposób ozdoby mogą kojarzyć się z półświatkiem i mafijnymi hierarchiami. 

Chociaż symbolika sposobu noszenia pierścionków powoli się zaciera i najczęściej ogranicza się do pierścionka zaręczynowego czy obrączek ślubnych, warto poznać zasady, które od wieków decydowały o tym, kto i jak powinien nosić biżuterię.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 506 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-09
Polecam!
2024-03-18
Produkt dostarczony zgodnie z zamówieniem i na czas.
pixel