Czy złoto zawsze jest żółte? Co nieco o kolorach złota.

2022-09-08
Czy złoto zawsze jest żółte? Co nieco o kolorach złota.

Co to jest złoto?

Złoto (Au) to drogocenny metal szlachetny, który charakteryzuje się unikalnymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Dzięki swojej plastyczności i ciągliwości łatwo poddaje się obróbce. Złoto nie utlenia się, jest odporne na kwasy, więc świetnie sprawdza się jako jubilerski i przemysłowy surowiec. Niegdyś metal monetarny – dziś wciąż cenny kruszec, którego 50% światowego popytu wykorzystuje się w sztuce złotniczej.

Złoto w sztuce jubilerskiej

W powyższym akapicie została wspomniana plastyczność jako cecha, która ułatwia obróbkę złota. Warto więc wspomnieć, że przez wzgląd na miękkość tego metalu, w jubilerstwie stosuje się nie czyste złoto, a jego stopy. 24-karatowe złoto to najczystsza postać tego kruszcu, który w zasadzie nie funkcjonuje w biżuterii w czystej formie. Zatem złote pierścionki, łańcuszki i inne precjoza – uściślając – wykonane są ze złota z domieszką najczęściej srebra, miedzi, niklu czy palladu. Przeważające złoto wpływa na jakość biżuterii, która nie ulega korozji oraz na długo zachowuje swój blask i połysk.

Kolory złota.

Czy złoto jest zawsze żółte? Wbrew skojarzeniom, złoto oprócz błyszczącej żółtej barwy, może także mienić się innymi kolorami. Żółte złoto, nazywane klasycznym, jest oczywiście najpopularniejszą i najbardziej klasyczną propozycją. Ta klasyczna opcja cieszy się popularnością w postaci obrączek ślubnych, łańcuszków, medalików.

Coraz chętniej jednak przyszli małżonkowie wybierają także obrączki z białego złota. Barwa ta warunkowana jest rodzajem i proporcją domieszek, co tak naprawdę pozwala na uzyskanie złota w różnych kolorach. Idealne białe złoto (biżuteria w kolorze srebrzystym) powstaje dzięki dodatkowemu procesowi rodowania, czyli pokrycia warstwą rodu.

Wszystkie kolory złota

Skoro wiemy już o tym, że złoto nie zawsze jest żółte, zajmijmy się pozostałymi możliwościami jakie daje nam ten drogocenny kruszec. Coraz modniejsze stały się ciepłe odcienie omawianego metalu, jak choćby różowe złoto, które swoją barwę zawdzięcza połączeniu z miedzią. Intensywniejsza domieszka miedzi i znacznie mniejsza srebra pozwala na uzyskanie efektu czerwonego złota.

Czy to wszystkie kolory złota?

Nie. Wśród mniej popularnych barw drogocennego metalu wyróżnić można jeszcze "czarne złoto", które swój kolor zawdzięcza nie domieszce, a rutenowej powłoce (na żółtym lub białym złocie), dającej naturalny efekt. Jeszcze rzadziej słyszy się o niebieski złocie, powstającym dzięki domieszkom niklu i żelaza. Jest to stosunkowo nowa kombinacja, wciąż stosowana niezbyt często.

Biżuteria we wszystkich kolorach złota

Nie ulega wątpliwości, że każdy z przedstawionych kolorów złota ma w sobie „to coś”. W klasycznym żółtym i białym złocie można spotkać praktycznie wszystkie jubilerskie wytwory – od pierścionków, poprzez wisiorki i bransoletki. Ponadto te dwie barwy często łączone są ze sobą i doskonale ze sobą współgrają zarówno w czystym duecie, jak i w towarzystwie kamieni szlachetnych – najczęściej diamentów.

W przypadku złota o ciepłych odcieniach (różowego, czerwonego) – chętnie łączy się je z kamieniami o podobnych tonach takimi jak rubin, cytryn, morganit czy nawet perły. Niemniej jednak nie oznacza to, że różowego złota nie można łączyć z innymi klejnotami. Podobnie zresztą jak czarne i niebieskie złoto, które dzięki swoim ciemnym barwom, doskonale eksponują szczególnie jasne kamienie szlachetne.

Sprawdź jakie propozycje czekają na Ciebie w naszym sklepie jubilerskim online!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Szybkość realizacji, jakość usługi i produktu, życzliwość i dostępność Sprzedającego zasługują na uznanie i polecenie! Dziękujemy firmie WĘC za pomoc, usługę grawerowania w błyskawicznym terminie, co pozwoliło nam obdarować Bliskiego w dniu jego święta.
2024-04-28
Wszytko super, dziękuję
pixel