Czym się różni złotnik od jubilera?

2013-06-20
Czym się różni złotnik od jubilera?

Wracając jednak do tematu, czy wiecie kogo nazywamy złotnikiem, a kogo jubilerem? Co to jest odlewanie i jak składa się choinki? Niby pytania proste i banalne a wielu z nas nie potrafi na nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

W firmie codziennie odpowiadamy na szereg pytań klientów i użytkowników naszego serwisu. Pomimo że branżę znamy od lat 80-tych to niektóre z nich również nam sprawiają trudność. Bo jak w prosty sposób wyjaśnić różnicę pomiędzy tytułowym złotnikiem a jubilerem, lub opisać dlaczego mieszaninę stężonego kwasu solnego z azotowym nazywamy wodą królewską, a fajnagiel to drewniany kołek przytwierdzony do stołu złotniczego na którym obrabiamy przedmioty?

Temat tym trudniejszy że część z pojęć używanych w złotnictwie to naleciałości języków obcych (zwłaszcza tereny zaboru niemieckiego, pozostawiły olbrzymią terminologię specjalistyczną) które do tej pory nie mają jednoznacznie zdefiniowanych haseł w języku polskim. Niestety lata rugowania polszczyzny przez zaborców pozostawiły nam w spadku próżnię w języku specjalistycznym. Dlatego też przy tworzeniu słownika korzystaliśmy również z pomocy zachodnich publikacji branżowych.

Możecie mieć również realny wpływ na kierunek rozwoju naszego mini słownika. Wystarczy że wpiszecie w komentarzu poniżej nazwę, czy przedmiot który chcielibyście poznać (związane z branżą). W miarę możliwości będziemy się starać uzupełniać o nie nasz słownik. Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość jeżeli znajdziecie w nim pewne nieścisłości. Branża złotnicza jest tak różnorodna i rozdrobniona że często możecie napotkać się na regionalizmy nieobecne i niektórych częściach kraju. W takim przypadku również prosimy o uwagi.

Miłej lektury

Artur Węc

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2013
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Bardzo dobra i szybka pomoc w zamówieniu. W 100 % zgodna z moją prośbą. Wszystko perfekcyjnie!!!
2024-04-22
Wszystko super szybko i sprawnie,bardzo miła obsluga
pixel