Jak pielęgnować biżuterię

2013-03-29
Jak pielęgnować biżuterię
 

Aby biżuteria, zarówno złota, jak i srebrna, jak najdłużej zachowała swój blask...

Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Ściągaj biżuterię (zwłaszcza z rąk) przy jakichkolwiek pracach domowych. W trakcie porządków możesz ją bowiem uszkodzić mechanicznie (porysowania) lub chemicznie (np. pęknięcia lutów pod wpływem niektórych detergentów).
  • Staraj się systematycznie swą biżuterię czyścić. Najlepiej raz w miesiącu przemyć za pomocą starej szczoteczki do zębów i np. „Ludwika” z zanieczyszczeń mechanicznych (kremy, pot) , a następnie zanurzyć w specjalnym płynie do czyszczenia, przeszczotkować i dokładnie wypłukać. Biżuteria pielęgnowana w ten sposób rzadziej będzie wymagała wizyt u jubilera.
  • Przechowuj rzadko noszoną biżuterię owiniętą w miękką szmatkę w szczelnie zamkniętych torebkach (np. foliowych z zaciskiem strunowym). Dzięki temu ograniczysz dostęp powietrza do biżuterii i zmniejszysz możliwość powstawania na niej tlenków.
  • Jeśli spostrzeżesz osad na biżuterii na tyle trwały, że nie możesz go usunąć, spakuj ją i zanieś do jubilera. Tylko tam będzie można je wyczyścić w fachowy sposób, nie narażając ich na uszkodzenia.

Czym czyścić złoto i srebro

Do czyszczenia biżuterii ze złota polecamy preparat Gold Silver (150 ml), który czyści oraz zabezpiecza oczyszczony przedmiot dzięki zawartości delikatnego środka natłuszczającego. W przypadku biżuterii ze srebra polecamy zaś preparat Scan Silver (150 ml), który usuwa szybko i skutecznie brud, tłuste osady oraz zanieczyszczenia tlenkowe i siarczkowe.

W przypadku wyrobów zarówno ze złota, jak i ze srebra należy pamiętać, by nie zanurzać w preparacie wyrobów z kamieniami organicznymi (perła, turkus, koral itp.), gdyż mogą zmatowieć. W takim przypadku szmatką namoczoną preparatem (odpowiednim do złota lub srebra) przetrzeć część metalową nie dotykając kamienia. W wypadku braku pewności co do zachowania się kamienia, zrobić próbkę działania preparatu w miejscu niewidocznym.

Artur Węc - Twój Jubiler

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2013
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 514 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-28
Wszytko super, dziękuję
2024-04-22
Jestem bardzo zadowolona z zakupu i obsługi. Piękny medalik i grawer oraz super kontakt i doradztwo przy wyborze i zakupie.
pixel