Jeśli nie chcesz swojej zguby biżuterię kup mi luby!

2014-02-21
Jeśli nie chcesz swojej zguby biżuterię kup mi luby!
 

Dzień kobiet

Jeśli nie chcesz swojej zguby biżuterię kup mi luby! 21 lutego 2014 ludzie

Czasy dyżurnego goździka i obowiązkowego „wszystkiego najlepszego z okazji Dnia kobiet” na szczęście coraz szybciej odchodzą w przeszłość, ale to wcale nie znaczy, że nie warto 8 marca pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Tym bardziej, że to święto ma już bardzo długa tradycję…

Niewiele dni w kalendarzu budzi tyle kontrowersji co Dzień Kobiet. Wiele osób dziś uznaje go za spadek minionej epoki: szowinistyczne święto, które – paradoksalnie – stawiając kobietę na piedestale na jeden dzień w roku, przez puste gesty i protekcjonalne życzenia, umniejsza jej rolę społeczną. Inni z kolei twierdzą, że 8 marca to wyjątkowa data, czas specjalnych podziękowań dla wszystkich Pań, uhonorowania ich wyższości nad mężczyznami.

Jeszcze kolejni wyrokują, że Święto Kobiet powinno trwać tak naprawdę przez cały rok. Ale nie brakuje i takich, którzy uznają je za nikomu niepotrzebną, szowinistyczną, męską szopkę…

Tym razem jednak zostawmy spory i kontrowersje w spokoju. My wierzymy, że każda okazja jest dobra, by sprawić sobie samemu lub komuś bliskiemu odrobinę przyjemności, a póki co – zapraszamy na krótką opowieść o szacunku, równości i miłości. Bo przecież, koniec końców, to do niej właśnie wszystko się sprowadza.

kobieta z różami

Fakty i mity

Najbardziej chyba znana wersja genezy Dnia Kobiet głosi, że został on ustanowiony w celu upamiętnienia strajku, który odbył się 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku. Wówczas na ulice miasta wyszły pracownice zakładów odzieżowych, by zaprotestować przeciwko złym warunkom pracy. Miało wówczas dojść do tragicznych wydarzeń, w wyniku których zginęło aż 126 z nich.

Niektórzy historycy twierdzą jednak, że wcale nie chodzi o rok 1908, lecz o 1857, kiedy – zresztą z tych samych powodów – protestowały pracownice nowojorskiej przetwórni bawełny.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się natomiast, że oba te wydarzenia odegrały w historii równie ważną rolę, bowiem faktycznie w 1908 roku pod niebem „Wielkiego Jabłka” odbył się marsz, w którym wzięło udział 15 000 kobiet. Nie był to jednak strajk, lecz wiec: z jednej strony – upamiętniający protest z przed niemal 51 lat, z drugiej – mający na celu zamanifestowanie konieczności nadania Paniom takich samych praw ekonomicznych i politycznych, jakimi w owych czasach dysponowali mężczyźni.

Ostatecznie, pierwsze oficjalne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet miały miejsce 8 marca 1910 roku, a zorganizowano je z inicjatywy kopenhaskiej Międzynarodówki Socjalistycznej.

Tak czy inaczej, niezależnie od tego, którą wersję historii uznamy za prawdziwą, wszystko sprowadza się do jednego – szacunku dla człowieczeństwa bez względu na płeć i status społeczny. Jest to też wyraz szacunku dla wszystkich ofiar wieloletnich, mozolnych walk o równouprawnienie kobiet.

Tym bardziej więc nie wolno o tym święcie zapominać.

Tradycja

Tradycje związane z Dniem Kobiet sięgają jednak czasów znacznie dawniejszych, a wywodzą się jeszcze ze Starożytnego Rzymu. 1 marca przypadały bowiem Matronalia, czyli święto dedykowane wszystkim zamężnym matronom – obchodzono je po to, by uczcić dar macierzyństwa i płodności. Kobiety składały wtedy ofiary z kwiatów oraz słały do swojej bogini Junony modlitwy o małżeńskie szczęście, zaś mężczyźni – wręczali im prezenty.

Jak widać – zwyczaj obdarowywania Pań prezentami i kwiatami jest więc znacznie starszy, niż uważają ci, którzy przypisują go wyłącznie epoce wybujałego socjalizmu!

Zresztą, co by nie mówić: legendarne goździki odchodzą coraz szybciej w niepamięć, a wręczenie bliskiej osobie pięknego bukietu czy eleganckiego upominku to zawsze miły gest i chyba nie ma potrzeby dorabiania do niego żadnej ideologii. Po prostu: kochajmy i okazujmy tę miłość na każdym kroku. „Z okazji” i „bez okazji”, przez okrągły rok, ale i 8 marca właśnie.

Święto mężczyzny

Nieco przewrotnie rzecz ujmując, wypadałoby stwierdzić, że Dzień Kobiet jest w zasadzie… świętem facetów. Brzmi głupio? Otóż niekoniecznie. Nie jest przecież tajemnicą, że wielu Panów nie radzi sobie z okazywaniem uczuć na co dzień. Dlaczego tak jest i czyja to wina? – to temat do zupełnie innych rozważań. Dość jednak powiedzieć, że właśnie 8 marca stwarza im wyjątkową okazję, by się wykazać.

Czy tylko tego dnia dostrzegają w Paniach kogoś więcej, niż tylko przyjaciółki, żony i matki? Z pewnością nie. Ale to właśnie wtedy znajdują w sobie dość odwagi, by publicznie dać wyraz swoim uczuciom, okazać podziw i uwielbienie.

Jeśli więc tego dnia ktoś wręczy mamie kwiaty, ktoś inny zabierze swoją ukochaną na romantyczną kolację, a jeszcze ktoś obdaruje żonę pierścionkiem z diamentem (ot, choćby jednym z tych, które prezentujemy w naszym katalogu) – niech będzie to znak, że jest ona dla niego najważniejsza.

A Święto Kobiet? My obchodzimy je bezustannie. I tego życzymy wszystkim Paniom.

Zespół firmy WĘC-Twój Jubiler

Pokaż więcej wpisów z Luty 2014
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 517 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-28
Wszytko super, dziękuję
2024-04-22
Świetna realizacja zamówienia, porządnie opakowane, sprawnie przesłane, wszystko zgodnie z moim zamówieniem. Polecam.
pixel