Metale szlachetne - twój Jubiler od kuchni

2013-07-25
Metale szlachetne - twój Jubiler od kuchni
 

Połączenie dwóch jakże różnych znaczeniowo słów: metal i szlachetność. Co metal ma wspólnego ze szlachetnością? Czym przejawia się ta szlachetność, i w jak możemy ją stwierdzić?

Co to są metale szlachetne i jakie posiadają cechy?

Metale szlachetne – to zwyczajowa nazwa metali odpornych chemicznie, do których zazwyczaj zalicza się platynowce (ruten, rod, pallad, osm, iryd i platynę) oraz dwa metale z grupy miedziowców: srebro i złoto. Metale szlachetne zaliczają się do metali nieżelaznych ciężkich (o ciężarze właściwym pow. 3,6)

Ich zaletą jest to że bardzo słabo reagują z innymi pierwiastkami, przez co prawie nie ulegają korozji, nie roztwarzają się też w większości kwasów, nie reagują z wodą, ani z gorącą parą wodną. Są odporne na działanie stężonego kwasu solnego i innych kwasów beztlenowych. Ponieważ nie wypierają wodoru z kwasów, ulegać mogą jedynie działaniu kwasów utleniających lub mieszanin kwasów z czynnikami utleniającymi, np. większość z metali szlachetnych można rozpuścić w tzw. wodzie królewskiej.

W większości krajów świata do produkcji biżuterii nie używa się czystych pierwiastków lecz ich stopów. Przykładowo w Polsce dla złota najpopularniejszym jest stop 14K (0,585). Oznacza to że w każdym 1g stopu zawarte jest 0,585 części złota, a dopełnieniem są inne pierwiastki mające wpływ na trwałość, barwę oraz sposób obróbki mechanicznej i cieplnej (pamiętacie kim jest złotnik? – czapki z głów gdyż okazuje się że powinien być dodatkowo metalurgiem :)

Wykres z badania spektrometrycznego przykładowego stopu 14K

skład stopu

Do usłyszenia za tydzień.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2013
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 523 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-13
Super wykonanie, polecam
2024-05-06
Szybkość realizacji, jakość usługi i produktu, życzliwość i dostępność Sprzedającego zasługują na uznanie i polecenie! Dziękujemy firmie WĘC za pomoc, usługę grawerowania w błyskawicznym terminie, co pozwoliło nam obdarować Bliskiego w dniu jego święta.
pixel