
Biżuteria zaręczynowa – skąd ten pomysł?
Tradycja obdarowywania ukochaną biżuterią symbolizującą obietnicę wspólnego szczęścia i miłości sięga – jak wnioskują naukowcy - czasów starożytnego Egiptu. To właśnie ze starożytności pochodzą pierwsze informacje o prototypie pierścionka zaręczynowego, który pod postacią okrągłego drucika symbolizować miał nieskończoność i wieczność.
Wtedy były to jeszcze skromne okręgi bez zdobień i zbędnych blasków i raczej nie oznaczały planowanego ślubu. Były za to oznaką miłości. Później tradycja ta zauważona została także w starożytnej Grecji, po tym, jak Aleksander Wielki podbił Egipt w 332 p.n.e., oraz w Rzymie, gdzie podarunkiem składanym kobiecie życia niejednokrotnie zamiast pierścionka była moneta.
Uważa się jednak, że to właśnie starożytnej Helladzie zawdzięczamy do dziś trwający ogólnie zwyczaj zakładania pierścionka zaręczynowego na serdeczny palec lewej dłoni.
W późniejszych czasach taki symbol oświadczyn został spopularyzowany przez papieża Innocentego III, który ustanowił w XIII wieku prawo mówiące o okresie narzeczeństwa mającym na celu przygotowania do sakramentu ślubu. To właśnie wtedy pierścionek zaręczynowy stał się symbolem decyzji o wspólnym życiu zakochanych.
Pierścionek zaręczynowy na której ręce, na którym palcu?
Dlaczego pierścionek zaręczynowy w wielu krajach nosi się na lewej dłoni i to na konkretnym – serdecznym - palcu? Otóż wedle tradycji starożytni Grecy wierzyli, że w tym właśnie palcu jako jedynym, znajduje się żyła prowadząca bezpośrednio do serca. Vena amoris, czyli wspominana „żyła miłości” łączyła symbol pięknego uczucia z jego źródłem – sercem.
A na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?
W Polsce jednak najczęściej pierścionek zaręczynowy zakłada się na prawą dłoń partnerki. Jest to tradycja, która wiąże się z historią narodową i ma także znaczenie dla zakładania obrączek.
Obrączka: na którym palcu nosi się obrączkę?
Obrączka, czyli legendarny „złoty krążek” to biżuteria, która jest świadectwem przysięgi miłości. Noszą je zarówno mężczyźni, jak i kobiety od momentu, gdy uroczyście wymieniają się nimi przy świadkach na znak przypieczętowania przysięgi.
Od wieków nie zmienia się fakt, że obrączka zakładana jest na palec serdeczny.
Za to, na którą dłoń należy założyć obrączkę?
Podobnie jak pierścionek zaręczynowy, obrączkę w tradycji wielu krajów obrączkę zakłada się na lewą dłoń. Według podań, w Polsce również była taka tradycja, jednak zmieniła się ona przez względy historyczne. Kiedy wielu mężczyzn – żołnierzy - ginęło w obronie ojczyzny, kobiety na znak żałoby przekładały obrączki na prawe dłonie.
Zresztą czynił tak nie tylko mężatki, ale także panny i mężczyźni, manifestujący smutek po utraconej ojczyźnie. Do dziś więc w naszym kraju podczas uroczystego ślubowania obrączki zakłada się na serdeczne palce prawych dłoni.
Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?
Skoro zarówno symbol oświadczyn, jak i obrączkę zakłada się na prawy serdeczny palec, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?
W tym przypadku nie ma reguły:
- Wiele panien młodych przed przysięgą przekłada pierścionek z diamentem na lewą dłoń.
- Coraz częściej zdarza się jednak, że kobiety pozostawiają oba pierścionki razem, dopasowując nawet wzór obrączki do pierścionka zaręczynowego, co pięknie komponuje się w komplecie.
Jeśli planujesz diamentowe zaręczyny lub ślub, którego pamiątką mają się stać spersonalizowane obrączki – zachęcamy do odwiedzin salonów
Twojego Jubilera w Krakowie i Krzeszowicach oraz sklepu jubilerskiego online!
Sprawdź również inne nasze wpisy:
Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?
Miłość trwała jak diament! Wybierz odpowiedni pierścionek zaręczynowy