Pomysł na oryginalny prezent na święta

2012-12-17
Pomysł na oryginalny prezent na święta
 

Jako że była Ona zawodniczką drużyny piłki ręcznej, pomysł klienta był następujący: wykonać wisiorek w kształcie piłki, z wygrawerowanymi zdjęciami dwóch postaci, oraz sygnet z postacią zawodniczki w akcji na boisku.

Do prac przystąpiliśmy w pierwszych dniach listopada. Po przeanalizowaniu możliwości i budżetu postanowiliśmy przygotować całość stosując połączenie różnych technik i materiałów. Wisiorek miał zostać przygotowany ze srebrnej blachy o grubości 1 mm, i średnicy 32 mm. W jego przedniej części grawerunek grafiki w kształcie piłki.

Klientowi przedstawiliśmy kilka propozycji grawerunków wisiorka.

propozycje projektów

Z ośmiu przedstawionych wzorów do realizacji została wybrana czwórka.

Kolejnym elementem zestawu miał być sygnet damski z umieszczoną na nim postacią. Wielkość sygnetu znacząco ograniczała możliwość odwzorowania dokładnej postaci. W pierwszym założeniu planowaliśmy przygotowanie płaskorzeźby, lecz przy tak niewielkiej powierzchni niektóre szczegóły (określające cechy charakterystyczne osoby której wizerunek miał być umieszczony) byłyby całkowicie nieczytelne. Dlatego ostatecznie zdecydowaliśmy się na grawerowanie z wypełnieniem. Zdjęcie postaci zostało przetworzone na plik graficzny, z zachowaniem najważniejszych cech charakterystycznych mających wpływ na jej rozpoznawalność. Możecie wyobrazić sobie trudność jaka stała przed grafikiem gdy uświadomicie sobie że wizerunek miał zaledwie 10 mm wysokości!

Jak zwykle wykonaliśmy testy przedprodukcyjne poszczególnych elementów, które wyglądały obiecująco.

wygrawerowana postać

Przed nami pozostało jeszcze dopracowanie graficzne szczegółów, oraz cały etap produkcyjny.

W czasie gdy grafik z grawerem pracowali nad plikami i robili testy, w dziale projektowym był przygotowywany sygnet. Założenie było dosyć śmiałe, musiał być kobiecy, a zarazem górna płytka mieć 12 mm wysokości (by zmieściła się 10mm postać). Udało się :)

wizualizacja sygnetu

Aby klient miał wyobrażenie jak będzie wyglądać sygnet z postacią, przygotowaliśmy szkic z nałożoną grafiką.

wizualizacja z postacią

Po akceptacji ostatecznych projektów zespół przystąpił do etapu produkcyjnego.

W pierwszej kolejności przygotowaliśmy srebrny wisiorek.

wycięta piłka

Grawerowane kanały w srebrze zostały przygotowane w ten sposób by było możliwe położenie w nich emalii, która miał wyeksponować wzór piłki.

Z drugiej strony piłki wygrawerowaliśmy zdjęcie.

stanowisko grawerskie zdjęcie na srebrze

Kolejnym etapem było wydrukowanie prototypu sygnetu i przygotowanie go w złocie. Niestety nie mam zdjęć z tego zakresu prac (zadziałała przedświąteczna gorączka, i praktycznie nie mieliśmy czasu by obfotografować składanie „choinek” i wytapianie modeli. Dlatego od razu przejdę do końca prac (innym razem pokażemy ten etap dokładnie).

Na 11 grudnia wszystkie elementy zestawu były gotowe. Poniżej możecie zobaczyć efekt końcowy.

Ta postać będzie trwała. Kanały zostały wycięte w złocie, a w nich położyliśmy i wypalili czarna emalię. Dlatego wydaje się jakby rysunek był namalowany na sygnecie.

sygnet złoty

Piłka. Na początku wpisu była fotka pokazująca ta sama płytkę z wyciętymi kanałami, jeszcze bez masy. Efekt jest powalający. Zrobiliśmy ją dosyć dużą (32mm) by uwypuklić wszystkie szczegóły.

srebrna piłka zdjęcie na zawieszce

Było to ciekawe zadanie wymagające zastosowania różnych technik złotniczych i zdobniczych. Łącznie w prace nad obydwoma wyrobami było zaangażowanych 5 osób.

Czekamy na inne wyzwania :)

Zapraszam do umieszczania swoich opinii pod wpisem.

Artur Węc

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2012
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 523 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-13
Super wykonanie, polecam
2024-05-30
Zamówienie zgodne z opisem, medalik bardzo ładny. Realizacja szybsza niż się spodziewałam. Polecam
pixel