TOP 5 najdroższych kamieni szlachetnych

2018-04-10
TOP 5 najdroższych kamieni szlachetnych

Najdroższe kamienie szlachetne na świecie


Jadeit

Jednym z najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie jest jadeit. Jego wartość wyceniana jest na 3,0 mln USD za karat. Najbardziej poszukiwaną odmianą jest półprzeźroczysty jadeit cesarski o głębokim kolorze, powszechnie nazywanym „butelkową zielenią”. Wydobywa się go głównie w Birmie. Co ciekawe, nazwa jadeitu pochodzi z języka hiszpańskiego (piedra de hijada”) i oznacza „kamień lędźwiowy”. Wierzono bowiem, że potrafi on swojego właściciela obronić przed wszelkimi bólami pleców.

Czerwony diament

Drugim z najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie jest czerwony diament. Jest to specjalna odmiana diamentu, która występuje niezwykle rzadko. Na świecie najprawdopodobniej występuje ich jedynie 30, a miejscem ich wydobycia jest kopalnia Argyle w Australii. Szacuje się, że jeden karat tego kamienia jest wart 2-2,5 mln USD.

Serendibit

Równie wartościowy jest kamień o nazwie serendibit. Został on odkryty na Sri Lance w 1902 roku. Co ciekawe, jego nazwa pochodzi od lokalnej nazwy wyspy. Kamienie wydobywane na terenie Sri Lanki są w kolorze zielonkawo-błękitnym, a te pochodzące z Birmy – w odcieniu czarnym.

Niebieski granat

Kamieniem wartym uwagi jest także niebieski granat. Został on odkryty stosunkowo późno, bo dopiero w 1990 roku na terenie Madagaskaru. Jego ciekawą właściwością jest zmiana koloru na fioletowy pod wpływem sztucznego światła. Jego wydobycie odbywa się na terenie Stanów Zjednoczonych, Rosji i Turcji. Jeden karat tego minerału wyceniony został na 1,5 mln USD.

Painit

Painit do niedawna uznawany był za najcenniejszy kamień świata. Wyczytać o tym można było nawet w Księdze Rekordów Guinessa. Po roku 2005 zaczęto odkrywać kolejne złoża tego kamienia i przestał on nosić zaszczytne miano najcenniejszego. Painit odkryto w roku 1956 i nazwano go nazwiskiem jego odkrywcy. Najczęściej kamień ten wydobywany jest w Birmie. Co ciekawe, minerał ten może występować w odcieniach pomarańczy, brązu lub czerwieni i fioletu. Jeden karat został wyceniony na 50-60.000 USD.


Wszystkie te najcenniejsze kamienie szlachetne występujące na świecie są niezwykle pożądane przez znawców, kolekcjonerów i pasjonatów wyrobów jubilerskich. Posiadanie w swojej kolekcji jednego z tych kamieni jest z pewnością niezwykłym doświadczeniem i budzi nieopisaną dumę.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 519 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Bardzo dobra i szybka pomoc w zamówieniu. W 100 % zgodna z moją prośbą. Wszystko perfekcyjnie!!!
2024-04-22
Jestem bardzo zadowolona z zakupu i obsługi. Piękny medalik i grawer oraz super kontakt i doradztwo przy wyborze i zakupie.
pixel