Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

2021-10-21
Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Czyszczenie srebrnej biżuterii – profesjonalne środki

Ciemny nalot na srebrze to coś, co sprawia, że biżuteria przestaje olśniewać i szarością dopasowuje się do codzienności. Nie raz trzeba naprawdę niewiele, by przywrócić jej pierwotne piękno!

W sklepach jubilerskich także u nas znaleźć można specjalne środki umożliwiające czyszczenie srebrnej biżuterii. „Poler” to profesjonalny płyn do srebrnej biżuterii. Jak wyczyścić srebrną biżuterię za jego pomocą?

Sposób użycia jest prosty:

  • srebro należy czyścić przez zanurzenie biżuterii lub przez pocieranie jej nasączoną płynem tkaniną
  • dobrze wypłukać pod bieżącą wodą
  • wytrzeć do połysku

Warto jednak pamiętać o należytym zabezpieczeniu kamieni pochodzenia organicznego (np. pereł, korali, bursztynów), o pokryciu ich np. kremem przed czyszczeniem. O tym, jak czyścić srebrną biżuterię z kamieniami, znajdziecie w dalszej części artykułu!

Jak czyścić srebrną biżuterię – domowe sposoby

Na pewno każdy z Was słyszał choćby o jednym z domowych sposobów na to, jak czyścić biżuterię srebrną. Wśród nich są metody z wykorzystaniem m.in.

  • sody, folii aluminiowej i ciepłej wody
  • pasty do zębów
  • keczupu lub octu
  • alkoholu
  • coca-coli
  • różnego rodzaju środki chemiczne codziennego użytku

Oczywiście czyszczenie tymi środkami to ostateczność i należy korzystając z nich zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić biżuterii!

Nie każdy z powyższych pomysłów zastosować można do każdego rodzaju biżuterii – podobnie jak w przypadku profesjonalnych środków, tak i w tym – należy uważać na srebro z wszelkiego rodzaju kamieniami. Jednym z najmniej inwazyjnych sposobów na czyszczenie srebrnej biżuterii jest użycie pasty do zębów. Wystarczy nałożyć ją na łańcuszek czy pierścionek i delikatnie szorować szczoteczką z miękkim włosiem. Ta metoda nie tylko czyści, ale przywraca biżuterii dawny blask (pod warunkiem użycia mało inwazyjnej pasty - nie każda się do tego nada).

Jak czyścić biżuterię srebrną z kamieniami szlachetnymi?

Srebrna biżuteria z kamieniami szlachetnymi, np.: pierścionki, kolczyki i zawieszki wymaga wyjątkowego traktowania. Zdecydowanie odradza się w tym przypadku używania wszelkiego rodzaju inwazyjnych środków, które mogą uszkodzić klejnoty. Zarówno kamienie naturalne, jak i szlachetne są niezwykle podatne na działania czynników chemicznych.

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów na ponowne wydobycie blasku z ulubionego srebra bez uszkadzanie zdobiących go kamieni jest powierzenie go jubilerowi. Większość salonów w swojej ofercie oprócz preparatów do czyszczenia biżuterii oferuje także samą usługę. Nie warto ryzykować, a zlecić naprawę kosztowności specjalistom.

Jak czyścić biżuterię srebrną z cyrkoniami

Podobnie jak w powyższym przypadku: zastanawiając się jak czyścić srebrną biżuterię z cyrkoniami, trzeba wziąć pod uwagę także „potrzeby” tych kamieni. Stosowanie ostrych, czy choćby nawet lekko żrących preparatów może mieć negatywny wpływ na wygląd cyrkonii. Nieumiejętne czyszczenie może spowodować, że cyrkonie stracą swój blask, stając się matowe lub wypadną.

W przypadku odświeżania biżuterii z syntetycznymi kamieniami należy zwrócić uwagę na szczególnie delikatną pielęgnację. W tym przypadku korzystając z domowych sposobów, najlepiej zająć się samym srebrem – w czyszczeniu pomijając cyrkonie.

Jeśli jednak masz wątpliwości – nie szukaj w Internecie domowych sposobów na to, jak wyczyścić srebrną biżuterię, tylko oddaj ulubione dodatki w ręce specjalistów!

Sprawdź również inne nasze wpisy:

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 514 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Szybkość realizacji, jakość usługi i produktu, życzliwość i dostępność Sprzedającego zasługują na uznanie i polecenie! Dziękujemy firmie WĘC za pomoc, usługę grawerowania w błyskawicznym terminie, co pozwoliło nam obdarować Bliskiego w dniu jego święta.
2024-04-22
Zamówienie szybko zrealizowane medalik ładniejszy w rzeczywistości no i pięknie wykonany grawer. Polecam zdecydowanie.
pixel